
Перші жертви економічної нестабільності в країні: чотири десятки ресторанів і кафе Києва припинили роботу упродовж останніх місяців. В основному, це заклади VIP-сегмента.
Першими, хто постраждав стали ресторани та кафе середмістя. Їхні власники особливо зазнали чималих збитків у дні протистоянь на Майдані та Грушевського. Багатьом доводилося зачинятися на кілька днів. А ще – зникли туристи, які приносили чималий відсоток заробітку.
Та й за межами середмістя закладам харчування непереливки. Передусім, кажуть, кількість відвідувачів на порядок зменшилась. Та й ті, що таки доходять до ресторанів – стали більш заощадливі. Також прогнозують, що незабаром охочих відпочити чи харчуватися в кафе буде ще менше.
Максим Храмов, співвласник мережі ресторанів, спостерігає стійке падіння числа відвідувачів за останні 3-4 місяці – це 30-40% в у порівнянні з аналогічним періодом минулого року.
За минулий рік в Києві закрилося близько 120 закладів, а з початку цього року - близько 25, повідомила Вестям гендиректор компанії «Ресторанний Консалтинг» Ольга Насонова. У найближчий місяць вона прогнозує згортання діяльності ще, як мінімум, 10 закладів, а до кінця 2015 р - взагалі 100-120.
«Якщо оцінювати ситуацію по країні, то можу сказати, що закритися протягом року можуть ще 20-30% закладів. Всього в Україні через кризу за минулий рік припинило роботу близько 1500 ресторанів і кафе. Мінус Крим і схід (через АТО - ред.) - і в підсумку втрата майже 5 тис. закладів», - дала загальну оцінку Насонова.
Головна причина - подорожчання через девальвацію гривні продуктів харчування і напоїв, а також непідйомна в таких умовах орендна плата.
«Кількість здаваних зараз в оренду площ під кафе та ресторани, нерідко навіть з усім обладнанням, чітко вказує на те, що далеко не всі заклади здатні впоратися з труднощами в кризу», - зазначив у розмові з виданням гендиректор ресторанів MAFIA Андрій Папко.
Через подорожчання продуктів ресторатори стали переглядати свої меню на користь збільшення в стравах вітчизняних продуктів. А дорогі (через велику імпортної складової), а тому й непопулярні, страви часто виключають з меню. «Але є такі страви, для яких немає вітчизняних аналогів. Наприклад, лосось або рис для суші. У таких випадках ми просто намагаємося знизити націнку на такі позиції, щоб гості могли радувати себе улюбленими стравами», - говорить Папко.
У середньому, ресторанне меню подорожчало на 20%.
Нагадаємо, як повідомлялося раніше в АМКУ заявили, що продавці незаконно підняли ціни на продукти на 50%.