Інвестиції.орг

Kyiv, Apr 25 14:25 | London, Apr 25 12:25 | New York, Apr 25 08:25
Shanghai, Apr 25 20:25 | Tokyo, Apr 25 21:25 | Sydney, Apr 25 23:25

Шляхи розвитку інноваційної інфраструктури Харківської області





Шляхи розвитку інноваційної інфраструктури Харківської області

Харківська область – одна з найбільш промислово розвинутих областей України, в якій представлені практично всі види економічної діяльності.



Її територія займає 5,2%, чисельність населення – 6,02%, валовий регіональний продукт – 6,26%, прямі іноземні інвестиції – 5,13% від цих показників по Україні у 2009 р. [1]. У структурі промислового виробництва 30% припадає на добувну промисловість, 29% - харчову, 18,1% - машинобудування, 17,9% - виробництво та розподілення електроенергії, газу і води, 4,6% - хімічну та нафтохімічну промисловість.

Згідно зі Стратегією сталого розвитку Харківської області до 2020 року [1], з науково-технологічної та інноваційної компоненти сталого розвитку області в першу чергу необхідно вирішувати наступні проблеми: низька частка підприємств, що впроваджували інновації (у 2009 р. – 15,8%, проти 2005 р. – 17,8%); недостатні обсяги реалізованої інноваційної продукції (у 2009 р. – 4,7%, проти 2008 р. – 7,4%); у другу чергу: недостатня кількість спеціалістів, які виконують науково-технічні роботи (у 2008 р. - 15611 чол., проти 2005 р. – 17203 чол.); у третю чергу: недостатній рівень винахідницької активності (у 2009 р. – 313 патентів на винаходи, проти 2000 р. - 463) [1, 2].
 
Ці проблеми (за результатами SWOT- аналізу) відносяться до слабких внутрішніх сторін сталого розвитку області; до сильних внутрішніх сторін – високий науково-освітній потенціал; до зовнішнього потенціалу загроз – зміна технологічного укладу в економіках провідних країн світу, прискорення НТП у світі; до зовнішніх сприятливих можливостей – державна цілеспрямована політика підтримки високотехнологічних галузей економіки [1].
 
Для прогнозування сталого розвитку області авторами Стратегії було змодельовано кілька сценаріїв: базовий; неінноваційний; інноваційний; розвитку малого підприємництва, кожен з яких розроблявся у декількох реальних, помірних та оптимістичних варіантах. Перевага була віддана групі оптимістичних інноваційних сценаріїв, а серед них - оптимістичному комбінованому, який передбачає пріоритетний розвиток аграрно-переробного комплексу та машинобудування. Його прийнято як основний бажаний для реалізації в регіоні, тому що він найбільш відповідає умовам сталого розвитку Харківської області до 2020 року. Прогнозується, що в результаті його реалізації у 2020 р. порівняно з 2008 р. валовий регіональний продукт зросте у 1,777 разів; питома вага машинобудування в промисловому виробництві зросте у 1,72 рази; питома вага інноваційної продукції зросте з 6,2% до 16%, тобто, у 2,551 рази.
 
Але, на нашу думку, в цій Стратегії недостатньо уваги приділено розвитку інноваційної інфраструктури в регіоні, що є одним з важливіших чинників реалізації вищезгаданого сценарію.
 
Згідно з Законом „Про інноваційну діяльність”, інноваційна інфраструктура – це сукупність підприємств, організацій, установ, їх об‘єднань, асоціацій будь-якої форми власності, що надають послуги із забезпечення інноваційної діяльності (фінансові, консалтингові, маркетингові, інформаційно-комунікативні, юридичні, освітні тощо).
 
Згідно з „Концепцією розвитку національної інноваційної системи” (схваленою розпорядженням Кабміну від 17 червня 2009 р. №180-р), інноваційна інфраструктура є однією з  підсистем НІС і  складається з виробничо-технологічної, фінансової, інформаційно-аналітичної та експертно-консалтингової складової, а також з технополісів, центрів трансферу технологій та інноваційних структур інших типів.
 
У Концепції вказується на нерозвинутість інноваційної інфраструктури в Україні й на необхідність забезпечення координації діяльності органів виконавчої влади, громадських та наукових інституцій для розвитку як інноваційної інфраструктури та НІС в цілому.
 
Тому актуальними є наукові дослідження в галузі формування і розвитку інноваційної інфраструктури на регіональному рівні, зокрема у Харківській області, адже вона протягом багатьох десятиріч виконує роль інноваційного центру держави завдяки розвиненій високотехнологічній індустрії та зосередженому в регіоні потужному інтелектуальному потенціалу.
 
4 грудня 2008 року спільними зусиллями Північно-східного регіонального центру інноваційного розвитку та Центру «Харківські технології» в НТК «Інститут монокристалів» НАН України відбувся перший з’їзд представників інноваційної інфраструктури Харківської області, який було присвячено обговоренню основних проблем у діяльності інноваційних структур регіону та можливих заходів по їх поступовому розв’язанню. В рамках з’їзду було проведено круглий стіл «Інноваційна інфраструктура Харківської області: стан, проблеми та перспективи розвитку», на якому зокрема розглянуто перспективи участі Харківських організацій науки та освіти в реалізації національної Програми «Створення інноваційної інфраструктури в Україні», а також участь у розробці регіональної програми «Створення регіональної інноваційної системи Харківської області».
 
Серед першочергових заходів були запропоновані варіанти інтеграції наявного ресурсу регіону, координації діяльності структур інноваційної підтримки та варіанти участі у виконанні державної цільової програми "Створення в Україні інноваційної інфраструктури у 2009–2013 роках", яка була затверджена Постановою Кабінету Міністрів від 14.05.2008 р. №447. Головною метою Програми є започаткування створення в області регіональної інноваційної системи. Було досягнуто згоди щодо необхідності інтеграції і розвитку існуючого науково-технологічного та інноваційного потенціалу і започатковано процес створення регіональної мережі центрів трансферу технологій з перспективою приєднання до існуючих мереж у РФ та Європи. Було прийнято та підписано Декларацію про інтеграцію потенціалу та координацію діяльності організацій та підрозділів інноваційної інфраструктури Харківської області.
 
Серед запропонованих заходів основними є: створення Громадської Ради з проблем інноваційного розвитку як механізму самоорганізації регіональних інноваційних діячів та форми участі громади в розробці та реалізації регіональної інноваційної політики; створення в регіоні постійно діючого науково-практичного семінару з аналізу проблем інноваційного розвитку та обговорення механізмів їх розв’язання; створення загальнодоступних баз даних "Інноваційна інфраструктура регіону" та «Інноваційні проекти регіону»; створення Харківської регіональної мережі трансферу технологій [3].
 
В цілому, рішення з’їзду спрямовані на розвиток співробітництва всіх структур підтримки інноваційного розвитку регіону, і є важливими кроками на шляху до створення регіональної інноваційної системи та сучасної інноваційної економіки в Україні.
 
Відповідно до доручення Кабінету Міністрів України від 06.10.06 р. №8802/7/1-06 щодо затвердження і реалізації Пілотного проекту розбудови регіональної інноваційної системи в Харківський області було розроблено і затверджено рішенням Харківської обласної ради «Програма розбудови регіональної інноваційної системи Харківської області на 2008 – 2009 роки». Метою цієї Програми є перехід економіки регіону на інноваційну модель розвитку шляхом створення регіональної інноваційної системи (РІС) – організаційно-технічної, експертно-консультаційної, фінансово-економічної та інформаційної системи з виділенням у її рамках виробничих, науково-освітянських, фінансових і організаційно-управлінських підсистем, що в сукупності забезпечують підтримку тенденцій інноваційного розвитку пріоритетних секторів економіки регіону, оперативне реагування на зміну господарської кон‘юнктури, сприяють міжнародній інтеграції регіональних товаровиробників і, головне, забезпечують зростаючий приплив приватного капіталу в інноваційну сферу.
 
Таким чином, в Харківській області відбувається поступове формування інноваційної інфраструктури; на нашу думку, одними з важливіших напрямків її розвитку є удосконалення форм і методів фінансового стимулювання інноваційних підприємств і проектів (на державному та регіональному рівні), а також активізація формування привабливого іміджу винахідника, інноватора у суспільній свідомості і залучення талановитої молоді, передовсім студентства до інноваційної діяльності.
 
1 Стратегія сталого розвитку Харківської області до 2020 року [Електронний ресурс]. Режим доступу: www-rada.univer.kharkov.ua/files/strategy.pdf
2 Інноваційна діяльність у Харківській області за 2009 рік. Статистичний збірник [Текст]. Х.: Головне управління статистики у Харківській області, 2010. – 105 с.
3 Перший з’їзд представників інноваційної інфраструктури Харківської області року. [Електронний ресурс]. Режим доступу:http://www.kt.kharkov.ua/Ukrainian/news_article/21.html

 

І.Л. Назаренко

Українська державна академія залізничного транспорту

Шляхи розвитку інноваційної інфраструктури Харківської області


Завантаження коментарів...

Назад

Новини
Інвестування
Аналітика
 
Купити рекламу на порталі ІНВЕСТИЦІЇ.орг


 
Економічний календар
Інвестиційні проекти
Каталог підприємств
Оголошення

Фраза дня

Присягаюся своїм життям і любов'ю до нього, що ніколи не буду жити заради іншої людини і ніколи не попрошу і не змушу іншу людину жити заради мене.

Айн Ренд
Економічний календар
 
 
Підписатись на матеріали

Тут ви можете підписатись на отримання матеріалів на електронну пошту, введіть свою електронну пошту


  

ІНФОРМАЦІЙНИЙ РЕСУРС 'ІНВЕСТИЦІЇ' - ЦЕ НАЙСВІЖІША ТА НАЙАКТУАЛЬНІША ІНФОРМАЦІЯ З ІНВЕСТИЦІЙНИХ РИНКІВ
   
ІНФОРМАЦІЯ ІНВЕСТУВАННЯ ІНДИКАТОРИ  УКРАЇНА ІНДИКАТОРИ  СВІТ Послуги
    Створення сайту - Іннеті