Інвестиції.орг

Kyiv, Mar 19 07:54 | London, Mar 19 05:54 | New York, Mar 19 01:54
Shanghai, Mar 19 13:54 | Tokyo, Mar 19 14:54 | Sydney, Mar 19 16:54

Податкове стимулювання забезпечення інноваційної діяльності





Податкове стимулювання забезпечення інноваційної діяльності

Аналізуючи можливість розвитку конкурентоспроможності держави можна погодитися з думкою більшості вчених щодо саме інноваційного розвитку економіки держави враховуючи обмеженість виробничих ресурсів.



Важливим фактором забезпечення інноваційної діяльності являється податкова політика держави. Протягом останніх років основою державної політики в галузі оподатковування, було прагнення до вдосконалювання податкової системи, котра як і раніше збитково орієнтована на фіскальну функцію. Це привело до втрати підприємствами, змушеними відраховувати більшу частину доходів у бюджет у вигляді податкових платежів, фінансової стійкості, відбувся спад інвестиційної активності, відзначені низькі темпи розвитку й впровадження нових технологій, утворення великої кредиторської заборгованості підприємств з податкових платежів.

Держава в особі податкових органів зацікавлена в максимальному отриманні податкових платежів з господарюючих суб‘єктів. Реально оцінюючи ситуацію, що складається в економіці, держава разом з тим усвідомлює, що надмірні податки затрудняють відтворення основних виробничих фондів, їхнє інвестування, поповнення оборотних коштів і реалізацію соціальних програм.
 
Одним з головних компонентів стимулюючої податкової політики було введення в дію Податкового кодексу України починаючи з 2011 року. Важливим у Податковому кодексі України є використання стимулюючої функції податків, спрямованої на зростання інноваційно-інвестиційної діяльності в економіці України.
 
Варто звернути увагу на думку старшого економіста представництва Всесвітнього банку Пабло Сааведра: "Реальний бюджет, макроекономічна стабілізація, тарифна й пенсійна реформи, оптимізація системи оподатковування - одні з ключових складових виходу України із кризи..." [1].
 
Роль держави саме й полягає в податковому стимулюванні виробництва конкурентноздатної продукції й купівельної спроможності громадян країни, а також оптимальній монетарній політиці. Погоджуємося з думкою академіка В.М. Гейца: "...у процесі поставок і продажу високотехнологічної продукції на світовий ринок ми не зрушилися ні на йоту. І це тому, що були допущені помилки в стратегічних підходах до інвестиційної, інноваційної й економічної політики" [2, с. 845].
 
В податковому кодексі України закладено зниження ставки ПДВ, що повинно забезпечити зниження ціни та підвищення конкурентноздатності товарів. Адміністрування податку на додану вартість побудовано таким чином, що сплата податку проводиться в строки, які дають можливість суб‘єктам підприємницької діяльності користуватися сумами вхідного ПДВ як безпроцентним кредитом від держави й у такий спосіб поповнювати власні оборотні кошти. Зниження ставки ПДВ зменшить обігові кошти підприємства Бюджетне відшкодування ПДВ проводиться також у певний термін, що приводить до зменшення фінансових ресурсів підприємства. Особливо це відчутно у випадку порушення строків бюджетного відшкодування, або реструктуризації боргу держави щодо його сплати суб‘єктам підприємницької діяльності. В Податковому кодексі бюджетне відшкодування планується проводити автоматично, що покращить фінансовий стан підприємств-екпортерів.
 
Залишаємося при думці, що держава зацікавлена в залученні інвестицій, самоінвестуванні підприємств, отже, для активізації інноваційного розвитку й підняття конкурентноздатності держава повинна зменшити податковий прес, а доходи бюджетів поповнювати за рахунок розширення бази оподатковування[5, с. 219].
 
Можна припустити, що якщо зменшити податок на прибуток підприємств, то вивільнені кошти що утворяться таким чином, вкласти в інновації, то недонадходження коштів у бюджет від адміністрування цього податку можна компенсувати за рахунок збільшення реалізації більше конкурентноздатної продукції й, отже, збільшення надходження ПДВ. 
 
Одним із джерел інноваційного самофінансування підприємства може служити прибуток, і автором у монографії [3, с. 279] розглядаються й досліджуються можливі податкові стимули при інноваційній діяльності підприємства.
 
Поступове зниження податкової ставки в Податковому кодексі України на наш погляд неефективно: це стосується всіх підприємств, не залежно займаються вони інноваційною діяльністю чи ні. Крім того, на сьогодні податок на прибуток підприємств сплачують менш 50% підприємств, і зниження ставки податку не змінить цю цифру, і не стимулює платників цього податку показувати оподатковуваний прибуток. Пропонується диференціювання ставок податку на прибуток залежно від того займається підприємство інноваційно-інвестиційною діяльністю, чи ні.
 
Введення прогресивної системи оподатковування доходів фізичних осіб приведе до незначного збільшення доходів відповідного бюджету. Дещо знизить купівельний попит населення й, у такий спосіб конкурентноздатність продукції на внутрішньому ринку. Підвищення ставки податку посприяє додатковому відходу в тінь зарплати. Не вирішене питання встановлення мінімального неоподатковуваного доходу громадян рівному прожитковому мінімуму.
 
Нами пропонується системний підхід до подолання негативного впливу податку на додану вартість на малозабезпечені верстви населення через збільшення суми соціальної податкової пільги з податку на доходи фізичних осіб. На нашу думку, сума соціальної пільги при оподатковуванні доходів фізичних осіб не повинна бути меншою, ніж законодавчо встановлений прожитковий мінімум" [4, с. 102].
 
Таким чином запровадження Податкового кодексу в Україні не повною мірою вирішило проблеми в проведенні оптимальної податкової політики, в тому числі і стимулюванні інноваційної діяльності.
 
1. FINANCE.UA
2. Суспільство, держав, економіка: феноменологія взаємодії та розвитку / Валерій Михайлович Геєць; НАН України; Ін-т екон. та прогнозув. НАН України. – К., 2009. – 864с.
3. Финансовый механизм социально-экономического развития государства в условиях экономической нестабильности/ Под ред к.э.н., проф. А.Д. Данилова: Монография: – Киев: Киевский экономический институт менеджмента, 2010. – 300с. А.Д. Данилов/Оптимизация влияния налогообложения на конкурентоспособность государства.
4. Финансовые инструменты социально-экономического развития государства и регионов. Под ред. к.э.н., проф.. А.Д. Данилова: Монография: -- Киев: «Компьютерпресс», 2009. – 288с.


О.Д. Данілов
КЕІМ «ЕКОМЕН»
Податкове стимулювання забезпечення інноваційної діяльності


Завантаження коментарів...

Назад

Новини
Інвестування
Аналітика
 
Купити рекламу на порталі ІНВЕСТИЦІЇ.орг


 
Економічний календар
Інвестиційні проекти
Каталог підприємств
Оголошення

Фраза дня

Як байка, так і життя ціниться не за довжину, а за зміст.

Сенека
Економічний календар
 
 
Підписатись на матеріали

Тут ви можете підписатись на отримання матеріалів на електронну пошту, введіть свою електронну пошту


  

ІНФОРМАЦІЙНИЙ РЕСУРС 'ІНВЕСТИЦІЇ' - ЦЕ НАЙСВІЖІША ТА НАЙАКТУАЛЬНІША ІНФОРМАЦІЯ З ІНВЕСТИЦІЙНИХ РИНКІВ
   
ІНФОРМАЦІЯ ІНВЕСТУВАННЯ ІНДИКАТОРИ  УКРАЇНА ІНДИКАТОРИ  СВІТ Послуги
    Створення сайту - Іннеті