Інвестиції.орг

Kyiv, Mar 25 17:03 | London, Mar 25 15:03 | New York, Mar 25 11:03
Shanghai, Mar 25 23:03 | Tokyo, Mar 26 00:03 | Sydney, Mar 26 02:03

Дослідження сутності поняття "Економічна рівновага"



1 червня 2011 в 17:48 - Ілона Чіркова


Дослідження сутності поняття "Економічна рівновага"

Поняття рівноваги є одним з невирішених і дискусійних поняття в економіці. Проблема економічної рівноваги почала вивчатися, ще з початку 17 століття, але й досі дане питання залишається актуальним.



Незважаючи на те, що дане питання пронизує всю структуру економічних знань, існує проблема численності тлумачень концепції економічної рівноваги. Дане поняття трактується по різному з огляду на аналітичний метод дослідження, рівень системи, що розглядається та інші умови.

Дискусійним також залишається питання, щодо сутності даного поняття на різних рівнях економіки. Концепція рівноваги на макрорівні корінним чином відрізняється від сутності даного поняття на мікрорівні, яке ототожнюється з досягненням екстремуму деякої цільової функції та пов’язане з проблемами оптимізації. Таким чином, вихідним принципом в дослідженні даного поняття є визначення параметрів рівноваги і подальше вивчення властивостей функції, що включаються в умови досягнення рівноважного стану.

На нашу думку, для тлумачення поняття “економічна рівновага” доцільно використовувати концепцію цільової детермінації системи. Під цільовою детермінацією системи розуміється її детермінація кінцевим станом, тобто заданість певного майбутнього стану системи її початковими умовами та внутрішнім механізмом розвитку. Таким чином, через механізм детермінації обумовлюється напрямок руху системи до стану рівноваги.

Система цільової детермінації дозволяє виділити загальний тип руху для різних рівнів економічної системи, через виділення параметрів, взаємна зміна яких і визначає рух системи до рівноважного стану.
E = {х(t), у1[х(t)], у2[х(t)]},          (1.1)
де  х(t)  – базисна змінна,
     уi [х(t)] змінні параметри,
при цьому
[dy1 (х) / dх] [ dу2 (х) / dх ] < 0    якщо х Є Х,   
де Х – множина допустимих значень.
 
З огляду на вище зазначена, під рівноважним станом економічної системи слід розуміти – стан системи, при якому значення обраних параметрів економічної системи залишаються не змінними при відсутності впливу зовнішнього середовища. Механізм цільової детермінації, за рахунок пристосування попиту і пропозиції і реалізації принципу саморегуляції системи з від‘ємним зворотнім зв‘язком спрямовує рух системи до стану рівноваги на певному конкурентному ринку.  Цілеспрямованість системи на мікрорівні забезпечується за рахунок виділення керуючої підсистеми, включення мотиваційних механізмів керуючих суб‘єктів та врахуванні їх оптимізаційної поведінки.
 
Проблема розгляду даного питання з позиції статики чи динаміки, також залишається відкритою. Враховуючи, те, що одним з найбільш обмежуючих припущень статики є незмінність параметрів зовнішнього середовища рівноважної структури, відображає загальну тенденцію розвитку економічної науки до подолання статичності існуючих теорій.
 
Таким чином, концепція статичної рівноваги являється теоретичною основою, що забезпечує базу для прогнозування напрямку змін економічної системи, якщо вона знаходиться в рівноважному діапазоні. Рівновага – це стан системи, з якого вона не вийде під впливом лише внутрішніх чинників. Якщо системи знаходиться поза зоною рівноваги, то вона здійснює нульові рухи під впливом лише внутрішніх чинників. Поняття рівновага дуже специфічне поняття: система, досягнувши положення фінансової рівноваги, не зберігає його постійно, оскільки воно може бути порушено в зв’язку з динамічністю окремих показників.  Під впливом зовнішніх чинників рівновага може бути порушена, і система вийде в інший стан. Тому саме, дослідження проблем опису перехідних процесів, оцінки періоду відновлення рівноваги, аналізу стійкості рівноваги відносяться до області динамічного рівноважного аналізу.
 
Відкритість економічної системи до впливу зовнішнього середовища та ключове значення стабільного та динамічного розвитку економічної системи призводять до необхідності зосередження уваги на визначенні сутності поняття “економічна рівновага”.
 
Ураховуючи, вищезазначене, слід відмітити, відсутність комплексного підходу у вивченні даного  поняття, який сприяв би довгостроковому економічному зростанню країни, її фінансовій безпеці, та формуванню інноваційної інфраструктури.
 
 1. Большой экономический словарь / Под ред. А.Н. Азрилияна. – 2–е изд. доп. и перераб. – М.: Институт новой экономики, 1997. – 864 с.
2. Уразова, С. А. Устойчивость банковской системы : сущность и механизмы воздействия  /С. М. Уразова // Деньги и кредит. - 2007. – №8. – С. 30-34.
3. Проблемы равновесия экономических систем в условиях рыночной трансформации: Программа и материалы межвузовской научно-практической конференции, Харьков, 10 февраля 2004 года/ Народная украинская академия. - Х.: Издательство НУА, 2004. - 116 с

4.  Д`яконова, І.І. Пошук стратегії розвитку банківської системи України в умовах глобалізації фінансових ринків/ І. І. Д`яконова //Вісник Національного банку України. - 2008. - N 2. - C.26-31

 

І. І. Д`яконова,  Г.О. Мірошниченко

                                                                                                                                     ДВНЗ «УАБС НБУ»

Дослідження сутності поняття "Економічна рівновага"


Новини Статті Аналітика
Конфедерація будівельників України запропонувала новий варіант містобудівного кадастру Конфедерація будівельників України запропонувала новий варіант містобудівного кадастру Інвестиції у вино є одними з найпопулярніших Інвестиції у вино є одними з найпопулярніших Макроогляд, січень Макроогляд, січень
ЄС пропонує Україні вибрати Митний союз, чи зону вільної торгівлі ЄС пропонує Україні вибрати Митний союз, чи зону вільної торгівлі Панама - один з найпривабливіших офшорних центрів світу Панама - один з найпривабливіших офшорних центрів світу Україна: 20 минулих і 20 майбутніх років державотворення. Шлях до незалежності Україна: 20 минулих і 20 майбутніх років державотворення. Шлях до незалежності
Економіка Німеччини зменшить темпи росту Економіка Німеччини зменшить темпи росту Механізм державної підтримки та розвитку інноваційної інфраструктури України Механізм державної підтримки та розвитку інноваційної інфраструктури України ДВАДЦАТЬ ТРИЛЛИОНОВ ЧЁРНЫХ ВТОРНИКОВ ДВАДЦАТЬ ТРИЛЛИОНОВ ЧЁРНЫХ ВТОРНИКОВ
Попит на нафту впав Попит на нафту впав Особливості інноваційного розвитку галузі тваринництва в Україні Особливості інноваційного розвитку галузі тваринництва в Україні Фондовый рынок: премаркет от интернет-брокера iTrader (19.04.) Фондовый рынок: премаркет от интернет-брокера iTrader (19.04.)
У Мінекономрозвитку задоволені відновленням економіки У Мінекономрозвитку задоволені відновленням економіки Стратегії інвестування: сутність і умови реалізації Стратегії інвестування: сутність і умови реалізації I-NVEST: Утренний комментарий от 06.06.2012 I-NVEST: Утренний комментарий от 06.06.2012

Завантаження коментарів...

Назад

Новини
Інвестування
Аналітика
 
Купити рекламу на порталі ІНВЕСТИЦІЇ.орг


 
Економічний календар
Інвестиційні проекти
Каталог підприємств
Оголошення

Фраза дня

Якщо Ти не твориш свою реальність, то реальність створює Тебе!

Народна мудрість
Економічний календар
 
 
Підписатись на матеріали

Тут ви можете підписатись на отримання матеріалів на електронну пошту, введіть свою електронну пошту


  

ІНФОРМАЦІЙНИЙ РЕСУРС 'ІНВЕСТИЦІЇ' - ЦЕ НАЙСВІЖІША ТА НАЙАКТУАЛЬНІША ІНФОРМАЦІЯ З ІНВЕСТИЦІЙНИХ РИНКІВ
   
ІНФОРМАЦІЯ ІНВЕСТУВАННЯ ІНДИКАТОРИ  УКРАЇНА ІНДИКАТОРИ  СВІТ Послуги
    Створення сайту - Іннеті