Теоретики і практики висловлюють значний інтерес до питань сутності та ролі бюджету, бюджетного процесу, побудови бюджетної системи, міжбюджетних взаємовідносин, бюджетної політики та її вдосконалення, державного фінансового контролю, проблем становлення і розвитку інституційних складових бюджетної системи та ін. Проте у сучасній науковій літературі не достатньо з’ясовано місце бюджетного менеджменту у системі державного управління економікою. Це послаблює бюджетну складову в інноваційній структурі держави.
Метою даного дослідження є визначення місця бюджетного менеджменту в системі фінансового менеджменту в Україні.
Загалом, у вузькому розумінні, фінансовий менеджмент дуже часто розглядається як система принципів і методів розробки і реалізації управлінських рішень, пов’язаних із формуванням, розподілом та використанням фінансових ресурсів підприємства, а також з організацією обігу його грошових коштів [1, с.7]. Тобто, береться до уваги функціонування фінансового менеджменту на мікрорівні.
У широкому розумінні, доцільно фінансовий менеджмент розглядати як певну діяльність, що пов’язана із управлінням фінансовими ресурсами суб’єктами окремих сфер та ланок фінансової системи. Таким чином, можна виокремити такі складові фінансового менеджменту: фінансовий менеджмент суб’єктів господарювання, фінансовий менеджмент державних фінансів, фінансовий менеджмент на фінансовому рину, фінансовий менеджмент страхових компаній, фінансовий менеджмент у банку, фінансовий менеджмент зовнішньоекономічної діяльності і т.п.
За визнаним підходом [2], до складу державних фінансів відносять бюджет держави, державні цільові фонди, державний кредит, фінанси підприємств державного сектору. Тому в системі фінансового менеджменту державних фінансів слід виокремити бюджетний менеджмент, податковий менеджмент, фінансовий менеджмент державних цільових фондів, фінансовий менеджмент державного кредиту, фінансовий менеджмент підприємств державного сектору. Спільним для цих складових є об’єкт – фінансові ресурси тої чи іншої ланки державних фінансів.
Зважаючи на всеохоплюючий характер бюджетних відносин та центральне місце бюджетного планування в системі фінансового планування, бюджетний менеджмент займає ключове місце у фінансовому менеджменті державних фінансів. Бюджетна система охоплює значні фінансові ресурси, які є основою задоволення першочергових економічних і соціальних потреб суспільства, фундаментом виконання державою покладених на неї функцій. Через бюджетну систему перерозподіляється вагома частина національного доходу у відповідності до переконань та уподобань органів влади, задіяних у бюджетному процесі. Тому інноваційні зрушення в національній економіці можливі за адекватного розвитку бюджетного планування, належної організації виконання бюджету, обліку та контролю за його виконанням.
1. Конспект лекцій з дисципліни «Фінансовий менеджмент» / Уклад.: Г.О. Партин, Н.Є. Селюченко, Л.І. Ріжко. – Львів : Львівський банківський інститут НБУ, 2004. – 139 с.
2. Фінанси (Загальна теорія): Навч. посібник. – 2-ге вид., доп. і перероб. – К.: КНЕУ, 2002. – 240 с.
3. Василик О.Д. Теорія фінансів: Підручник. – К.: НІОС. – 2001. – 416 с.
Л.Б.Євтух, Н.П. Патрікі
Львівський інститут банківської справи Університету банківської справи НБУ
НУ «Львівська політехніка»