|
Інвестування в монети
Головна перевага інвестицій в монети — зростання їхньої вартості з часом. Крім вартості металу, монети становлять певну історичну та художню цінність. Взагалі інвестиційна цінність монет, як і інших інвестиційних інструментів залежить від поточного попиту на інвестиційному ринку. Бувають випадки, коли інвестиції в монети за рік давали прибуток 100% і більше. Проте, хто зацікавився інвестуванням в монети, треба враховувати і ризики. Основною негативною інвестиційною характеристикою монет є їх не ліквідність. В Україні взагалі спостерігаються значні труднощі з продажем, у зв’язку з відсутністю монетного ринку, як такого. Найчастіше мінімальна різниця в цінах купівлі і продажу монети може становити 50-60%.
Взагалі для правильних інвестицій в монети нам спочатку треба визначитись, які ж монети існують, які мають характеристики, а тільки тоді вибирати в які саме інвестувати. Взагалі існують стандартні визначення монет. Ось для прикладу, в наші дні монети поділяють на: інвестиційні монети та колекційні монети. Як перші, так і другі чеканяться із золота, срібла, платини та інших металів.
Інвестиційна монета — це монетоподібний зливок із дорогоцінного металу вищої проби з визнаною вагою і чистотою (випущений одним із монетних дворів досить великою кількістю), який має тематику, як правило, не прив’язану до дати, події або явища і є інструментом для інвестицій. Ціна інвестиційних монет зазвичай складається з ціни дорогоцінного металу плюс 3—40% за роботу залежно від ваги і якості. Інвестиційні монети важать мінімум унцію.
Колекційні (пам’ятні) монети — це монети з обмеженим накладом, не обов’язково найвищої проби, проте з більш значущою тематикою, як правило, прив’язаною до дати, події або явища. Вони дорожчі, проте повноцінного інвестиційного потенціалу не мають, оскільки через свою специфіку не є достатньо ліквідним товаром.
На даний момент прибуток від продажу інвестиційних монет в Україні не оподатковується, а от колекційні монети оподатковуються ПДВ. Як колекційні, так і інвестиційні монети можна придбати в банках України, а також в спеціальних нумізматичних магазинах (лавках), а також в приватних колекціонерів.
Загалом ми вважаємо, що, як колекційні, так і інвестиційні монети є монетами в які варто інвестувати. Таким чином ми хочемо дати своє визначення інвестиційної монети:
Інвестиційна монета - це інвестиційно приваблива монета (монетоподібний зливок), яка після ретельного аналізу передбачає збереження вкладеного в неї капіталу і задовільняючий інвестора дохід.
Щоб заробляти на колекційній вартості, доведеться виходити безпосередньо на колекціонерів (збирачів), але сучасними монетами цікавляться не всі нумізмати. Якщо ви все-таки вирішите придбати монети, краще ’забути’ про них років на 5—10: чим довше вони лежать, тим дорожче коштують.
Для інвестицій, інвестування в монети Вам, як інвестору варто знати:
1. Тираж монети. Чим менше тираж монети, тим більше шансів на подальше подорожчання. Для українських виробів невеликим по сріблу вважається тираж до 5 тисяч, по золоту - до 3 тисяч.
2. Якість виготовлення монети. За якістю монети з дорогоцінних металів поділяються на три типи. Перший і найбільш поширений – це монети, що випускаються в обіг. Другий тип – монети, які не були в обігу (’uncirculated’). І, нарешті, третій тип – монети самої вищої якості, з ідеальною дзеркальною поверхнею – ’proof’.
3. Тематика монети. Чим цікавіше, неординарніше подія або зображена особистість, тим більше шанс подальшого підвищення вартості колекційної монети (втім, тут гарантій немає). І також не потрібно забувати, що є колекціонери, яким може бути цікава саме Ваша монета для їхньої колекції. Тому інвестуйте в монети з мудрістю!
4. Вага монети. Вага великої ролі не відіграє. Та все ж таки треба пам’ятати для прикладу: що так звані інвестиційні монети, важать мінімум 1 унцію, про що ми вже зазначали. Найчастіше монети й злитки більш малої ваги призначаються як сувеніри, подарунки і предмети колекціонування. На пам’ятні монети ’правило ваги’ не поширюється.
5. Купивши монети, треба подбати про їх зберігання, оскільки будь-які пошкодження можуть істотно вплинути на ціну. Зазвичай монети зберігаються в пластикових пакетиках або прозорих пластмасових контейнерах. Краще їх звідти і не виймати; якщо вже й виняли, то завжди тримаєте виріб за ребро або за бічні грані. І взагалі при необхідності доторкнутися до монети надіньте краще чисті рукавички.
Найкраще традиційно зберігається золото, а срібні монети швидко втрачають свій товарний вигляд. Купуючи монету найвищої якості із дзеркальною поверхнею (із так званою якістю пруф), важливо не торкатися її поля — втрата чистоти дзеркала істотно зменшує цінність монети.
Якщо Ваша монета, в яку Ви заінвестували свої гроші, втратить свій початковий зовнішній вигляд, наприклад, сильно потемніє або подряпається, в банках при покупці їх взагалі можуть не узяти.
|