Власник групи "Ренова" Віктор Вексельберг судиться з аукціонним домом Christie‘s. Як повідомила британська газета The Telegraph, саме він (а точніше, підконтрольний Вексельбергу фонд Aurora Fine Arts Investment) у 2005 році придбав на аукціоні Christie‘s картину Бориса Кустодієва "Одаліска" за ?1,7 млн. Через рік Aurora повідомила Christie‘s, що куплена картина - підробка. Аукціонний будинок у відповідь заявив, що проведе власне розслідування.
У 2009 році Aurora відправила картину Christie‘s на експертизу. До того моменту у фонду Вексельберга були аж три висновки, які спростовували авторство Кустодієва, - від Всеросійського художнього науково-реставраційного центру імені І. Грабаря, Російського музею та Третьяковської галереї. Не дочекавшись відповіді від Christie‘s, Aurora звернулася з позовом до британського суду. Справа в тому, що в листопаді цього року закінчується п‘ятирічний термін, протягом якого Christie‘s зобов‘язується повернути гроші покупцеві виявленої підробки. Christie‘s поки що обмежується заявами, що дуже серйозно ставиться до питання справжності проданих нею робіт і ретельно вивчає "Одаліска".
Підробки на торгах найбільших аукціонних будинків у світі Christie‘s і Sotheby‘s давно не сенсація. Щоправда, найчастіше їх виявляють до початку аукціонів. Кого тільки не знімали з торгів вже після публікації в каталогах - від Гогена і Петрова-Водкіна до Глазунова і Херста. Набагато менше відомо випадків, коли претензії пред‘являлися до купленого лоту. Чим менше була його вартість, тим швидше покупцеві вдавалося вирішити проблему. Наприклад, у липні 2000 року на Christie‘s було продано "Зимове сонце в сосновому лісі" нібито кисті Андрія Шильдера, досить авторитетного пейзажиста кінця XIX - початку XX століття, учня Івана Шишкіна. Покупець заплатив за картину ?8,5000 плюс 25% комісійних аукціонному будинку. Як він виявив, що придбав підробку, невідомо, але вже в травні 2001 року операція була анульована.
І навпаки, чим дорожча й іменитіша виявлялася картина, запідозрена у фальсифікації, тим частіше її новий власник відмовлявся визнавати факт покупки підробки. Показова історія британського художника Джона Майатта, який цілих сім років підробляв картини Пікассо, Ван Гога, Гогена, Моне, Модільяні, Шагала та інших знаменитих живописців і продавав їх як через арт-дилерів, так і через Christie‘s і Sotheby‘s. У 1995 році він був звинувачений в шахрайстві і отримав рік тюремного ув‘язнення. Майатта створив близько 200 полотен. За його власними словами, близько 120 з них до цих пір висять у найкращих колекціях світу.
Найдорожча сумнівна картина - так званий п‘ятий варіант "Соняшників" Ван Гога. У 1987 році на Christie‘s його придбала японська страхова компанія Yasuda за $39,9 млн, не вважаючи аукціонної комісії. Спочатку картина належала паризькому художнику Клоду Емілю Шаффенекеру, якого свого часу підозрювали в торгівлі підробленими Ван Гогом. До продажу на Christie‘s вона приватним шляхом переходила з однієї колекції до іншої. Вперше авторство Ван Гога публічно поставили під сумнів експерти Sotheby‘s в 1997 році, останній раз - італійські мистецтвознавці в 2001 році. Yasuda відмовилася надати "Соняшники" на експертизу з використанням рентгена. До цих пір картина знаходиться в колекції страхової компанії.