Інвестиції.орг

Kyiv, Apr 19 14:31 | London, Apr 19 12:31 | New York, Apr 19 08:31
Shanghai, Apr 19 20:31 | Tokyo, Apr 19 21:31 | Sydney, Apr 19 23:31

Пайові та приватизаційні цінні папери



18 листопада 2010 в 10:42 - Христина


Пайові та приватизаційні цінні папери

Акція - цінний папір без установленого терміну обігу, що засвідчує пайову участь у статутному фонді акціонерного товариства, підтверджує членство у ньому, право на участь в управлінні ним, а також на одержання частини прибутку у вигляді дивіденду і на участь у розподілі майна при ліквідації акціонерного товариства.  



Акції можуть бути іменними, на пред‘явника, привілейованими та простими.

Акції випускає акціонерне товариство. Випуск акцій є обов‘язковою умовою створення акціонерних товариств. Акція є своєрідною одиницею виміру економічних інтересів її власника, тобто ставить зафіксований комплекс прав, що їх власник одержав в обмін на вкладений ним капітал. Акція є неподільною. Мінімальна номінальна вартість акцій не може бути менша за одну копійку.

Розрізняють номінальну вартість (номінальну ціну) і ринкову вартість (ринкову ціну). Номінальна вартість вказується на лицьовому боці акції. Ринковою ціною (вартістю) є ціна (вартість) акцій на кожний даний момент на ринку цінних паперів.

Емісійна вартість визначається при випуску акцій: саме за нею продають акції першому покупцеві.

Балансова вартість акцій визначається за даними бухгалтерського балансу: це вартість однієї акції, коли б акціонерне товариство підлягало ліквідації в даний момент. А саме балансова вартість акцій - це частка від ділення чистої вартості активів корпорації на кількість випущених і розповсюджених нею акцій.

Застосовуються поняття "курсова вартість " і "курс ". Варто нагадати також і про існування безномінальних акцій (без зазначення номінальної вартості).

Залежно від прав власників акції поділяються на:

1) звичайні (прості);

2) привілейовані.

Власники звичайних акцій мають право:

а) на участь в управлінні справами акціонерного товариства;

б.) на одержання дивідендів (не гарантованих і не фіксованих);

в) на певну частину майна, яке залишається після ліквідації акціонерного товариства.

Звичайні акції можуть бути "дарованими", тобто розподілятися серед акціонерів пропорційно вартості акцій, які вже є в них на руках. Такі модифікації акцій звичайно обертаються на позабіржовому ринку і реалізуються в найзаможнішому прошарку населення.

Власники привілейованих акцій мають право:

а) на одержання дивідендів, як правило, фіксованих, що виплачуються незалежно від результатів діяльності акціонерного товариства;

б) переважне право (порівняно із власниками звичайних акцій):

- на першочергове одержання дивідендів;

- на пріоритетну участь у розподілі майна акціонерного товариства за його ліквідації.

Отже, привілейована акція передбачає, що дивіденди на неї не залежать від результатів діяльності акціонерного товариства. Вона забезпечує інвесторові фіксований дохід, котрий емітент зобов‘язаний виплатити незалежно від того, чи він отримав прибуток за минулий господарський рік, чи ні. У ряді країн (США, Канада, Великобританія) привілейовані акції мають такі види:

1. Кумулятивні привілейовані акції. Невиплачені дивіденди на них накопичуються і сплачуються власникам акцій до оголошення про виплату дивідендів на прості акції.

2. Некумулятивні привілейовані акції. Власники втрачають дивіденди за той період, коли не було оголошено про їх виплату.

3. Привілейовані акції з частковою участю. Можуть бути обміняні на певну кількість простих акцій.

4. Привілейовані акції зі ставкою дивідендів, що коригується. Дивіденди на ці акції не є фіксованими, а коригуються з урахуванням дохідності інших паперів.

5. Привілейовані акції, що можуть бути викуплені емітентом.

6. Ретрективні привілейовані акції. Власник такої акції може змусити корпорацію погасити її.

7. Підпорядковані привілейовані акції.

Деякі акціонерні товариства випускають привілейовані акції різних класів з різними правами стосовно активів і дивідендів. Підпорядкована акція нижчого класу дає власникам менше прав, ніж привілейована акція тієї самої корпорації вищого класу.

Приватизаційні папери - це вид державних цінних паперів, які засвідчують право власника на безоплатне одержання у процесі приватизації частки майна державних підприємств, державного житлового фонду, земельного фонду.

Умови і порядок випуску, розміщення серед громадян, облік, використання та погашення визначаються Законом України "Про приватизаційні папери" та Указом Президента України "Про компенсацію громадянам України втрат від знецінення грошових заощаджень в установах державного житлового фонду, земельного фонду.

Основні характерні ознаки приватизаційних паперів:

1. Можуть бути лише іменними (крім компенсаційного сертифіката).

2. Види:

- приватизаційний майновий сертифікат;

- житловий чек;

- земельний бон;

- компенсаційний сертифікат.

3. Форма - матеріалізовані (приватизаційний майновий сертифікат, компенсаційний сертифікат) і у вигляді безготівкових документів (житловий чек, земельний бон).

4. Приватизаційний майновий сертифікат, житловий чек і земельний бон мають однакову номінальну вартість. Вона змінюється під впливом інфляції.

5. Компенсаційний сертифікат існує у двох формах номінальною вартістю 10 та 20 гривень.

 

Пайові та приватизаційні цінні папери


Новини Статті Аналітика
Рада Асоціації Рада Асоціації "Фондове партнерство" звернулась до ДКЦПФР з проханням відновити обіг цінних паперів 12 емітентів 10 повчальних випадків, що збагатили інвесторів 10 повчальних випадків, що збагатили інвесторів Огляд ринків Азіатсько-Тихоокеанського регіону за 15.04.2011. Китай публікує дані про високі темпи інфляції Огляд ринків Азіатсько-Тихоокеанського регіону за 15.04.2011. Китай публікує дані про високі темпи інфляції
Ціни на харчі до 2030 року зростуть удвічі Ціни на харчі до 2030 року зростуть удвічі Принцип інвестора венчурних проектів або бізнес-ангела Принцип інвестора венчурних проектів або бізнес-ангела Огляд ринків Американського континенту за 22.03.2011. Привиди повертаються. Огляд ринків Американського континенту за 22.03.2011. Привиди повертаються.
ДКЦПФР заборонила на 12 місяцівторгувати цінними паперами 12 підприємств групи ДКЦПФР заборонила на 12 місяцівторгувати цінними паперами 12 підприємств групи "Донецьксталь" Основні правила бізнес-презентації Основні правила бізнес-презентації Огляд європейських ринків за 22.03.2011. Боргова криза не зникає. Огляд європейських ринків за 22.03.2011. Боргова криза не зникає.
Мінекономіки Білорусі чекає розгону інфляції до 33-39% Мінекономіки Білорусі чекає розгону інфляції до 33-39% Переваги власного бізнесу Переваги власного бізнесу Огляд ринку банківських депозитів в Україні в лютому Огляд ринку банківських депозитів в Україні в лютому
Євро-2012 Євро-2012 "подешевшало" на мільярд Актуальні напрями інвестиційних проектів Актуальні напрями інвестиційних проектів Огляд ринків Азіатсько-Тихоокеанського регіону за 15.02.2011. І знову Китай Огляд ринків Азіатсько-Тихоокеанського регіону за 15.02.2011. І знову Китай

Завантаження коментарів...

Назад

Новини
Інвестування
Аналітика
 
Купити рекламу на порталі ІНВЕСТИЦІЇ.орг


 
Економічний календар
Інвестиційні проекти
Каталог підприємств
Оголошення

Фраза дня

Покажіть мені успішний бізнес, і я покажу Вам реалізоване з ентузіазмом сміливе рішення.

Пітер Друкер
Економічний календар
 
 
Підписатись на матеріали

Тут ви можете підписатись на отримання матеріалів на електронну пошту, введіть свою електронну пошту


  

ІНФОРМАЦІЙНИЙ РЕСУРС 'ІНВЕСТИЦІЇ' - ЦЕ НАЙСВІЖІША ТА НАЙАКТУАЛЬНІША ІНФОРМАЦІЯ З ІНВЕСТИЦІЙНИХ РИНКІВ
   
ІНФОРМАЦІЯ ІНВЕСТУВАННЯ ІНДИКАТОРИ  УКРАЇНА ІНДИКАТОРИ  СВІТ Послуги
    Створення сайту - Іннеті