Інвестиції.орг

Kyiv, Jun 05 20:42 | London, Jun 05 18:42 | New York, Jun 05 14:42
Shanghai, Jun 06 02:42 | Tokyo, Jun 06 03:42 | Sydney, Jun 06 05:42

5 етапів розвитку "ринкових міхурів"



29 січня 2011 в 16:04 - Христина


5 етапів розвитку "ринкових міхурів"

Під терміном "міхур" мається на увазі ситуація, коли ціна активів починає значно перевищувати їх базову вартість. Ціна як би "надувається" і зовсім не відображає реальний стан справ. У економічному середовищі вживаються терміни "ціновий міхур", "фінансовий міхур", "спекулятивний міхур". Всі вони означають одне і те ж явище, і найчастіше економісти називають його просто "міхуром".



Перша ознака "міхура" - це його невпізнанність на початковій стадії. Рядові інвестори на цьому етапі, як правило, не відчувають виникнення критичної ситуації, оскільки вельми складно відстежити момент, коли учасники ринку починають гру не за правилами.

Найчастіше "міхурі" розпізнаються заднім числом, коли вони вже лопнули. Економіст Хайман Мінскі, автор гіпотези фінансової нестабільності, виділяв п‘ять етапів розвитку "міхурів": заміщення, бум, ейфорія, вилучення прибутків і, нарешті, паніка. Існує декілька інтерпретацій цієї схеми, але суть механізму залишається незмінною.

Стадія 1: заміщення

Заміщення відбувається, коли інвестори починають масово вкладатися або в нові технології, або у папери, ставки по яких традиційно були низькими. На цьому етапі прибутковість інших інструментів різко знижується.

Класичний приклад - падіння федеральних фондів США з 6,5% у травні 2000 року до 1% в червні 2001-го. За той же період прибутковість 30-літніх іпотечних паперів впала на 2,5% до історичного мінімуму в 5,21%, створивши передумову для виникнення майбутнього "міхура".

На першому етапі ринок завжди переживає неспокійні часи, а інвестори фокусуються лише на одному або декількох "модних" інструментах.

Стадія 2: бум

Після заміщення ціни починають повільне зростання, а потім інвестори дають їм серйозний імпульс, готуючи майданчик для прийдешнього буму. На даному етапі зростаючі активи потрапляють у поле зору засобів масової інформації. Інвестори активно вкладаються в інструмент, який може виявитися дуже вигідним в майбутньому, і це привертає до нього все нових і нових покупців.

Стадія 3: ейфорія

Ця стадія характеризується різким зльотом вартості активів. У такі моменти інвестори часто відкидають всі обережності в погоні за прибутком, а "теорія більшого дурня" щосили опановує їх розумом. Відповідно до цієї теорії, потрібно скуповувати активи, не особливо звертаючи увагу на якість, і скидати їх на піку зростання, тому що завжди знайдеться "більший дурень", який ці активи обов‘язково купить.

Так, в 1989 році, коли в Японії надувся "міхур" на ринку нерухомості, земля в Токіо коштувала 139 тис. доларів за квадратний фут (0,3 кв. М), що на той момент в 350 разів перевищувала вартість землі на Манхеттені. Коли цей "міхур" луснув, ціни на ринку нерухомості впали на 80%, а фондові індекси - на 70%.

Схоже надувався і "міхур" доткомів: у 2000-му сукупна вартість всіх інтернет-активів, що торгувалися на NASDAQ, перевищувала ВВП багатьох країн світу.

Стадія 4: вилучення прибутків

До цього моменту всі розумніші інвестори, бачачи насторожуючі ознаки, починають позбуватися від переоцінених інструментів і забирають прибуток. Але визначити точний момент, коли "міхур" лопне, вельми непросто. До того ж це може серйозно пошкодити фінансовому здоров‘ю гравця, оскільки, як стверджував економіст Джон Кейнс, "ринки можуть сходити з розуму довше, ніж ви можете залишатися при здоровому розумі".

Варто відзначити, що, для того щоб проколоти "міхур", достатньо найменшого коливання, і після цього він вже не зможе надутися заново.

Стадія 5: паніка

Тепер активи так само стрімко падають у ціні, як до того росли. Інвестори, які бачать, як швидко вони знецінюються, прагнуть позбутися від них за всяку ціну. У міру зниження попиту дешевшають і раніше популярні цінні папери.

Один з найяскравіших прикладів паніки - жовтень 2008 року, після того як інвестбанк Lehman Brothers оголосив про банкрутство, а іпотечні компанії Fannie Mae, Freddie Mac разом із страховим гігантом AIG ледь не впали вслід за ним. Тоді індекс S&P 500, що включає в себе показники 500 найбільших компаній, впав на 17%, а в цілому світові ринки втратили 9,3 трлн. доларів, або 22% від їх загальної капіталізації.
 

5 етапів розвитку "ринкових міхурів"


Новини Статті Аналітика
Рада Асоціації Рада Асоціації "Фондове партнерство" звернулась до ДКЦПФР з проханням відновити обіг цінних паперів 12 емітентів Засади планування на машинобудівному підприємстві з іноваційним наповненням Засади планування на машинобудівному підприємстві з іноваційним наповненням Обзор фондового рынка 15.07.2011_Market review Обзор фондового рынка 15.07.2011_Market review
ДКЦПФР заборонила на 12 місяцівторгувати цінними паперами 12 підприємств групи ДКЦПФР заборонила на 12 місяцівторгувати цінними паперами 12 підприємств групи "Донецьксталь" Реалії та перспективи розвитку складського комплексу України Реалії та перспективи розвитку складського комплексу України Обзор фондового рынка 13.07.2011_Market review Обзор фондового рынка 13.07.2011_Market review
Нацбанк оголосив про 17 мільярдів прибутку Нацбанк оголосив про 17 мільярдів прибутку Сучасні аспекти планування у сфері інноваційної діяльності підприємств Сучасні аспекти планування у сфері інноваційної діяльності підприємств Обзор фондового рынка 08.06.2011_PreMarket Обзор фондового рынка 08.06.2011_PreMarket
ВВП Великобританії I кварталі 2011 р. підвищився на 0,5% ВВП Великобританії I кварталі 2011 р. підвищився на 0,5% Основні правила бізнес-презентації Основні правила бізнес-презентації Макрогляд - березень 2011 Макрогляд - березень 2011
За три роки Білорусь має приватизувати активи на 7,5 мільярдів доларів За три роки Білорусь має приватизувати активи на 7,5 мільярдів доларів Переваги власного бізнесу Переваги власного бізнесу Огляд вітчизняного ринку нерухомості в лютому Огляд вітчизняного ринку нерухомості в лютому

Завантаження коментарів...

Назад

Новини
Інвестування
Аналітика
 
Купити рекламу на порталі ІНВЕСТИЦІЇ.орг


 
Економічний календар
Інвестиційні проекти
Каталог підприємств
Оголошення

Фраза дня

Що б не сталося - продовжуй працювати, опираючись на те, що ти хочеш цього - та так воно і буде.

Генрі Форд
Економічний календар
 
 
Підписатись на матеріали

Тут ви можете підписатись на отримання матеріалів на електронну пошту, введіть свою електронну пошту


  

ІНФОРМАЦІЙНИЙ РЕСУРС 'ІНВЕСТИЦІЇ' - ЦЕ НАЙСВІЖІША ТА НАЙАКТУАЛЬНІША ІНФОРМАЦІЯ З ІНВЕСТИЦІЙНИХ РИНКІВ
   
ІНФОРМАЦІЯ ІНВЕСТУВАННЯ ІНДИКАТОРИ  УКРАЇНА ІНДИКАТОРИ  СВІТ Послуги
    Створення сайту - Іннеті