|
"Нафтогаз" втратить через конфлікт з RUE близько $ 1,1 млрд. та завантажить українську ГТС на найближчі чотири роки
У п’ятницю стала відома схема розрахунку НАК "Нафтогаз Україна" за газ, відібраний у компанії RosUkrEnergo (RUE) в 2009 році. Газ для цього буде куплений за рахунок боргу RUE перед "Газпромом" і коштів, які російська монополія надасть НАК під 4% річних. У результаті втрати "Нафтогазу" складуть близько $ 1,1 млрд. Разом з тим схема дозволить забезпечити завантаження української газопровідної системи на найближчі чотири роки, відзначають експерти.
На сайті Міжнародного валютного фонду в п‘ятницю був опублікований текст меморандуму між Україною і МВФ від 10 грудня 2010 року, що містить схему повернення газу від НАК "Нафтогаз України" компанії RosUkrEnergo. У документі говориться, що врегулювання комерційної суперечки включає закупівлю "Нафтогазом" у "Газпрому" 12100 млн кубометрів газу і щомісячну, протягом 2011 року, його передачу RUE.
Для закупівлі необхідного обсягу палива "Нафтогаз" отримає від RUE $ 1,5 млрд як сплату боргу перед "Газпромом" (без урахування штрафних санкцій у розмірі $ 200 млн). Крім того, "Газпром" надасть українській монополії авансовий платіж за послуги з транзиту газу в розмірі $ 1,5 млрд, який буде погашений в 2011-2015 роках.
Нагадаємо, Україна щороку отримує за транзит газу від $ 800 млн до $ 1,1 млрд, тобто зазначена сума буде повернена за рік-два, говорить Максим Шеін з ІК "Брокеркредитсервіс". Платіж буде здійснений у вигляді кредиту за ставкою 4% річних. У меморандумі також говориться, що "Газпром" погодився збільшити річні обсяги транзиту газу через територію Україну з 100 млрд кубометрів до 112 млрд кубометрів на період до 2015 року.
За даними Міністерства енергетики та вугільної промисловості, НАК почала повертати газ RUE в грудні минулого року: станом на 1 лютого його загальний обсяг складає близько 4,2 млрд кубометрів на суму більше $ 1,1 млрд додаткового доходу.
У прес-службі Міненерго і "Газпрому" угоду не коментують.
Джерело в російській монополії заявило, що схема погашення боргу компанію повністю влаштовує. "По суті, це дає нам дві переваги - ми заробляємо, продаючи додатковий обсяг газу, і отримуємо $ 60 млн відсотків, надаючи кредит за транзит", - пояснили в компанії.
Повернути газ RUE НАК "Нафтогаз Україна" зобов‘язана за рішенням Стокгольмського арбітражу. Нагадаємо, суд визнав, що в 2009 році Україну незаконно відібрала газ у компанії і зобов‘язана повернути 12100 млн кубометрів з урахуванням штрафних санкцій. Схема з отримання газу RUE завдяки поступки боргу "Газпромом" в 2009 році обіцяла України очевидну вигоду. Вартість газу для України тоді становила $ 250 за тисячу кубометрів. Завдяки взаємозаліку 11 млрд кубометрів тоді вдалося одержати за ціною $ 154 за тисячу кубометрів. Але тепер ця операція обернулася значними збитками. За оцінками президента East European Gas Analysis Михайла Корчемкіна, в кінцевому підсумку з урахуванням штрафних санкцій відібраний у RUE газ обійшовся "Нафтогазу" на $ 1,1 млрд дорожче. А якщо б Україна тоді закупила газ безпосередньо у "Газпрому", то заощадила б зараз мінімум $ 800 млн.
Член комітету Верховної ради з ПЕК Олександр Гудима ("БЮТ-Батьківщина") нагадує, що Україна могла б виграти суперечку у Стокгольмському арбітражі, якби "Нафтогаз" не погодився з вимогою "Газпрому" відкликати із суду матеріали, які підтверджують, що газ був переданий з дозволу російської монополії. Про це ж свідчать висновки тимчасової слідчої комісії Верховної ради з розслідування ситуації з RUE. "У результаті в ситуації, що склалася виграв "Газпром", який таким чином збільшив обсяг продажів газу Україні", - додає його колега по комітету і фракції Сергій Пашинський.
Втім, на думку Максима Шеіна, завдяки нинішній схемі розрахунку з RUE Україна все ж таки отримала деякі вигоди - принаймні, гарантії прокачування газу. "Це те, заради чого Кабмін взагалі затіяв переговори про створення спільного підприємства між "Газпромом" і "Нафтогазом". Україна одержала перепочинок на чотири роки і може використовувати його для того, щоб виторгувати для себе вигідніші умови", - говорить пан Шеін.
|