Інвестиції.орг

Kyiv, Dec 08 01:38 | London, Dec 07 23:38 | New York, Dec 07 19:38
Shanghai, Dec 08 07:38 | Tokyo, Dec 08 08:38 | Sydney, Dec 08 10:38

Українські експортери залишають Європу

Українські експортери залишають Європу
За матеріалами: Комерсант-Україна
Рейтинг: 0
Голосів: 0




17 лютого 2011 в 15:36 - Роман Зайцев


Українські експортери залишають Європу

Три роки кризи істотно змінили структуру українського експорту. Зниження частки металургії в експорті товарів майже на чверть відбулося на тлі зростання в півтора рази частки аграрної продукції. При цьому українські виробники все більше стали орієнтуватися на ринки країн СНД та Азії, поступово залишаючи Європу. За оцінками експертів, ця тенденція збережеться в найближчі роки і може помінятися лише після створення зони вільної торгівлі з ЄС.



Експорт українських товарів у 2010 році виріс на 29,6%, але поки ще не повернувся до докризового рівня - рекордний показник в $ 66,9 млрд був досягнутий за підсумками 2008 року. Згідно з даними Держстату, в минулому році українські компанії експортували товарів на $ 51400 млн, що на 23% нижче за показник 2008 року, але на 4,3% вище докризового 2007 року ($ 49,3 млрд). При цьому структура експорту різко змінилася.

За ці три роки частка металургійної продукції в експорті знизилася з 42,2% до 33,7%, хімічної - з 8,1% до 6,8%, а продукції машинобудування - залишилася практично незмінною, збільшившись лише на 0,5 процентного пункту (п.п.), до 17,3%. Зросла частка енергоресурсів і руди (з 8,7% до 13%) та продукції сільського господарства - на 6,4 п.п., до 17,6%: з України вивозилися зернові (з 3,5% до 7,7% ), рослинне масло (з 3,5% до 5%) і готові продукти харчування (з 4,2% до 4,9%).

За оцінками експертів, в металургійній сфері буде складно досягти докризових показників. "Металургія залежить від притоку інвестицій. Тому, хоча частка цієї галузі в структурі експорту буде зростати, вона, ймовірно, навіть у середньостроковій перспективі не досягне докризового рівня", - вважає аналітик групи компаній "Інвестиційний Капітал Україна" Олександр Мартиненко. Прогнозується зниження частки аграрної продукції. "В умовах квотування експорту та жорсткого контролю за ціноутворенням підприємства починають згортати діяльність. Поки тримається лише масложирова галузь, і то - поки її експорт не квотується", - відзначає директор консалтингової компанії ААА Сергій Наливка.

Зміна географічної структури українського експорту показує, що експортери змогли утриматися на ключових для себе ринках. За три роки частка поставок у країни СНД знизилася всього на 0,3 п.п., до 36,4% (Росії - зросла на 0,5 п.п., до 26,1%). Практично немає змін щодо африканського ринку - 5,9% (+0,2 п.п.).

Найбільше зростання поставок зафіксовано в країни Азії - на 4,6 п.п., до 26,7%. Якщо до кризи український експорт до Азії в основному прямував в декілька країн, то тепер він став більш диференційованим. У результаті частка Китаю збільшилася втричі (з 0,9% до 2,5%), а Туреччини - зменшилася на третину (з 7,4% до 5,9%).

Особливістю останніх трьох років стало поступове зниження частки поставок до країн Європи - на 3 п.п., до 26,9%. Таким чином, вже зараз у структурі українського експорту весь Європейський континент майже зрівнявся з Росією. Скорочення торкнулося і поставок у країни Північної і Південної Америки - з 5,5% до 3,9%.

Така тенденція триватиме мінімум до 2015 року. "Змінити ситуацію може лише створення зони вільної торгівлі з ЄС. Але вона запрацює у кращому випадку в 2013 році, і для помітних змін необхідно кілька років, - вважає економіст ІГ "АРТ-Капітал" Олег Іванець. - До тих пір український експорт в основному буде орієнтуватися на ринки країн СНД, Близького Сходу і Північної Африки, що ще більше звузить його географічну диференціацію".

Українські експортери залишають Європу


Новини Статті Аналітика
Україна скоротила експорт електроенергії Україна скоротила експорт електроенергії Зарубіжний досвід активізації інноваційної діяльності на підприємствах Зарубіжний досвід активізації інноваційної діяльності на підприємствах Огляд вітчизняного фондового ринку за 06.05.2011 від ІГ Сократ Огляд вітчизняного фондового ринку за 06.05.2011 від ІГ Сократ
Україні прогнозують врожай зернових на рівні 44 млн т. Україні прогнозують врожай зернових на рівні 44 млн т. Класифікація інституціональних проблем, які обмежують інноваційний розвиток Класифікація інституціональних проблем, які обмежують інноваційний розвиток Тижневий огляд фінансових ринків України Тижневий огляд фінансових ринків України
В Україні набрав чинності закон про спрощення дозвільних процедур в будівництві В Україні набрав чинності закон про спрощення дозвільних процедур в будівництві "ОАК-Антонов" можуть передати виробничі активи авіабудівних підприємств Росії та Україні Огляд українських ринків за 23.03.2011. Несміливе зростання Огляд українських ринків за 23.03.2011. Несміливе зростання
Посол Німеччини каже, що вступ України до Митного союзу закриє їй двері у ЗВТ Посол Німеччини каже, що вступ України до Митного союзу закриє їй двері у ЗВТ Білоруські компанії мігрують в Росію і Україну Білоруські компанії мігрують в Росію і Україну Огляд українських ринків за 21.03.2011. Ринки впевнено зростають Огляд українських ринків за 21.03.2011. Ринки впевнено зростають
Дефіцит держбюджету України за січень-квітень склав 4 млрд грн. Дефіцит держбюджету України за січень-квітень склав 4 млрд грн. Фундаментальний аналіз та вплив зміни основних економічних показників на світову економіку та курси валют Фундаментальний аналіз та вплив зміни основних економічних показників на світову економіку та курси валют Тижневий огляд фінансових ринків України Тижневий огляд фінансових ринків України

Завантаження коментарів...

Назад

Новини
Інвестування
Аналітика
 
Купити рекламу на порталі ІНВЕСТИЦІЇ.орг


 
Економічний календар
Інвестиційні проекти
Каталог підприємств
Оголошення

Фраза дня

Успіх не вимагає пояснень, невдача не сприймає виправдань.

Наполеон Хілл
Економічний календар
 
 
Підписатись на матеріали

Тут ви можете підписатись на отримання матеріалів на електронну пошту, введіть свою електронну пошту


  

ІНФОРМАЦІЙНИЙ РЕСУРС 'ІНВЕСТИЦІЇ' - ЦЕ НАЙСВІЖІША ТА НАЙАКТУАЛЬНІША ІНФОРМАЦІЯ З ІНВЕСТИЦІЙНИХ РИНКІВ
   
ІНФОРМАЦІЯ ІНВЕСТУВАННЯ ІНДИКАТОРИ  УКРАЇНА ІНДИКАТОРИ  СВІТ Послуги
    Створення сайту - Іннеті