Інвестиції.орг

Kyiv, Mar 19 19:00 | London, Mar 19 17:00 | New York, Mar 19 13:00
Shanghai, Mar 20 01:00 | Tokyo, Mar 20 02:00 | Sydney, Mar 20 04:00

Синергетичний ефект в діяльності компаній

Синергетичний ефект в діяльності компаній
22 листопада 2010 в 16:27 - Уляна Роїк


Синергетичний ефект в діяльності компаній

Статистика показує, що 80% американців не роздумуючи купляють брендовану камеру спільного виробництва Sony і Kodak, тоді як придбати камеру тільки компанії Kodak погодилися лише 20% потенційних покупців.   Цікаво, що прихильників бренду Sony також виявилося тільки 20%. Такі результати досліджень, які провела Американська асоціація маркетингу.

Як з‘явилися чарівним чином додаткові 40% експерти пояснюють проявом магічного ефекту синергії. Однак, на думку теоретиків, вона не народжується сама по собі. Вирощування синергії - трудомісткий процес, що вимагає від об‘єднаних компаній кількісної оцінки синергетичного ефекту при злитті/поглинанні і контролі (управління) синергією після нього. А для цього ще на етапі планування операції необхідний чіткий аналіз джерел синергії компаній і покроковий план отримання синергетичного ефекту. 

Практики з поняттям "синергія" також знайомі не з чуток, оскільки, відчувають її фізично. Але вони описують її в основному не в цифрових показниках, а словами типу "значна" і "добра". У більш великих і просунутих компаніях говорять, що синергетичний ефект у їхньому випадку виражається в оптимізації витрат, ефективному розподілі праці, збільшенні частки ринку і т. д. Та й взагалі саме поняття "синергетичний ефект" більшість українських компаній вживають дуже обережно.

Ще наприкінці 2007 року, коли тільки стало відомо про придбання російським стільниковим оператором "Вимпелком" (ТМ "Білайн") альтернативного українського оператора Golden Telecom (сума угоди $4,24 млрд.), аналітики попереджали, що можливі наслідки від угоди прораховані не до кінця. Мовляв, диверсифіковані холдинги не завжди приносять акціонерам синергетичний ефект. І у випадку з "Вимпелкомом" було не зовсім зрозуміло, чи може спільна діяльність компаній бути більш вигідною для акціонерів, ніж їхня робота по-різно. Однак сьогодні в компанії впевнені, що синергія, яку досягнули і головні результати об‘єднання лежать в області динаміки розвитку бізнесу, і перш за все - в динаміці доходів.

Об‘єднання швейцарського гіганта Nestle з українською фабрикою "Світоч" в 1998 році було однією з найбільш скандальних подій у світі українського "солодкого" бізнесу (сума угоди не розголошується). Громадськість обурювалася: найстаріша кондитерська фабрика в Україну стала маленьким безликим гвинтиком у транснаціональному харчовому гігантові. Після цього в 2003 році Nestle також купила компанію "Волиньхолдинг". На питання, в чому ж виражається синергія цієї трійці після злиття, директор з корпоративних питань компанії Nestle в Україні Геннадій Радченко повідомив, що тут синергетичний ефект полягає в правильній витраті сил - оптимізації і розподілі праці. Завдяки тому, що управління компанії здійснюється з одного офісу, фабрики можуть зосередитися на виробництві, що дозволяє не витрачати сили на дрібниці і економити більше коштів. Сьогодні фабрики ("Світоч" і "Волиньхолдинг") завдяки загальному хед-офісу концентрують всі свої зусилля, починаючи від розробки стратегій і закінчуючи постачанням сировини і упаковок. З‘явилися джерела більш дешевої сировини і зникли проблеми з обіговими коштами, тоді як Nestle змогла не тільки розширити асортиментну лінійку солодощів в Україну, але і вийти в лідери українського ринку.

Ще одна вітчизняна компанія, яка змінила громадянство в пошуках синергетичного щастя - компанія "Сандора", яку в 2007 році купив американський концерн Pepci Co за $700 млн. Генеральний директор ТОВ "Сандора" визначає синергію, отриману в результаті угоди, тим, що тепер у Pepsi з‘явилася можливість взяти лідерські позиції в усіх категоріях напоїв в Україні, а особливо - в соковому сегменті, у якому компанія має практично половину частки ринку. Відносини з PepsiCo дають "Сандорі" можливість у разі падіння основного ринку працювати в новому сегменті, частка якого вже становить близько 10%.

Незважаючи на наведені результати, більшість компаній так і не змогли надати чіткі дані про отриману вигоду від синергетичного ефекту в цифрах. Тоді як, якщо вірити теорії, ці "обчислення" життєво необхідні і компанія повинна їх мати, адже вони демонструють скільки коштує нематеріальний актив "синергія" у бізнесі підприємства.

Проте висновок напрошується зовсім інший - при об‘єднанні розраховується не синергія, а прогнозована ринкова вартість компанії через певний період часу після поглинання. А різниця з собівартістю такої операції і є заробітком, який багато компаній часто називають синергією. Іншими словами, в українських компаніях синергією називають будь-які досягнення після об‘єднання, тоді як реальну синергію неможливо визначити через брак розрахунків та оцінок.

Протиріччя між теорією, що вимагає чітких розрахунків, і практикою, що опускає деякі процеси на самоплив, наштовхує на думку, що одна зі сторін помиляється. І синергія - або цілком прогнозована і керована річ, не набагато складніша автомобіля, або - велика містифікація, такий собі корабель-привид, який неможливо зловити, але який з‘являється в найнесподіванішому місці і в найнесподіваніший час. Адже, з одного боку, теоретики наполягають на тому, що без розрахунків синергії та планування її досягнення не має сенсу угода про злиття. Однак досвід багатьох M&A-спілок це правило може спростувати. Адже, незважаючи на таку "плутанину" у поняттях і відсутність "синергетичних" цифр, багато з тих, що об‘єдналися, виявилися дуже успішними і сьогодні займають топові позиції на ринках. А переможців, як відомо, не судять.

 

Синергетичний ефект в діяльності компаній


Новини Статті Аналітика
Податкова ввела VIP-сервіс для великих компаній Податкова ввела VIP-сервіс для великих компаній Економічна природа та об’єктивні передумови трансформації бізнесу Економічна природа та об’єктивні передумови трансформації бізнесу Україна: 20 минулих і 20 майбутніх років державотворення. Шлях до незалежності Україна: 20 минулих і 20 майбутніх років державотворення. Шлях до незалежності
АМКУ зобов’язав низку компаній обгрунтовувати підвищення цін на олію АМКУ зобов’язав низку компаній обгрунтовувати підвищення цін на олію 10 повчальних випадків, що збагатили інвесторів 10 повчальних випадків, що збагатили інвесторів ДВАДЦАТЬ ТРИЛЛИОНОВ ЧЁРНЫХ ВТОРНИКОВ ДВАДЦАТЬ ТРИЛЛИОНОВ ЧЁРНЫХ ВТОРНИКОВ
"Газпром" зайняв третє місце за прибутком в списку з двох тисяч компаній Переваги власного бізнесу Переваги власного бізнесу Фондовый рынок: премаркет от интернет-брокера iTrader (19.04.) Фондовый рынок: премаркет от интернет-брокера iTrader (19.04.)
В уряді кажуть, що крім росіян на українському шельфі хочуть працювати багато компаній В уряді кажуть, що крім росіян на українському шельфі хочуть працювати багато компаній Необхідні умови для відкриття власного бізнесу Необхідні умови для відкриття власного бізнесу I-NVEST: Утренний комментарий от 06.06.2012 I-NVEST: Утренний комментарий от 06.06.2012
Над світовим бізнесом нависла загроза кризи в Китаї Над світовим бізнесом нависла загроза кризи в Китаї Можливість заробити на группон-сайтах Можливість заробити на группон-сайтах I-NVEST: Утренний комментарий от 01,06.2012 I-NVEST: Утренний комментарий от 01,06.2012

Завантаження коментарів...

Назад

Новини
Інвестування
Аналітика
 
Купити рекламу на порталі ІНВЕСТИЦІЇ.орг


 
Економічний календар
Інвестиційні проекти
Каталог підприємств
Оголошення

Фраза дня

Успіх - це отримання того, що Ви хочете отримати. Щастя - це бажання мати те, чим Ви володієте.

Дейл Карнегі
Економічний календар
 
 
Підписатись на матеріали

Тут ви можете підписатись на отримання матеріалів на електронну пошту, введіть свою електронну пошту


  

ІНФОРМАЦІЙНИЙ РЕСУРС 'ІНВЕСТИЦІЇ' - ЦЕ НАЙСВІЖІША ТА НАЙАКТУАЛЬНІША ІНФОРМАЦІЯ З ІНВЕСТИЦІЙНИХ РИНКІВ
   
ІНФОРМАЦІЯ ІНВЕСТУВАННЯ ІНДИКАТОРИ  УКРАЇНА ІНДИКАТОРИ  СВІТ Послуги
    Створення сайту - Іннеті