Інвестиції.орг

Kyiv, Oct 04 19:15 | London, Oct 04 17:15 | New York, Oct 04 13:15
Shanghai, Oct 05 01:15 | Tokyo, Oct 05 02:15 | Sydney, Oct 05 04:15

Золото на міжнародних ринках продовжує стабільно і довгостроково дорожчати

Золото на міжнародних ринках продовжує стабільно і довгостроково дорожчати
За матеріалами: finance.ua
Рейтинг: 0
Голосів: 0
6 жовтня 2010 в 11:15 - Роман Зайцев


Золото на міжнародних ринках продовжує стабільно і довгостроково дорожчати

За останній рік золото на міжнародних ринках подорожчало на 30% - до $ 1230 за 1 тройську унцію. При цьому тенденція подорожчання цього металу є стабільною і довгостроковою.  За останні 10 років "жовтий" метал подорожчав майже в 5 разів. Аналогічно ведуть себе ціни і на інші менш популярні дорогоцінні метали. Так, срібло за останні роки подорожчало вдвічі - до $ 19 за 1 тройську унцію; платина - практично втричі, до $ 1500 за 1 тройську унцію.

"У травні-червні ціни на золото зросли до рекордних максимумів на тлі побоювань, пов‘язаних з кризою суверенного боргу в єврозоні та уповільненням відновлення економіки. Однак нинішня стабільність на ринках США і Європи трохи знизила ціни на золото", - говорить Володимир Скидан, перший заступник голови правління Брокбізнесбанку.

Як відомо, дорогоцінні метали зазвичай купують інвестори в якості інструменту хеджування від невизначеності або інфляції, оскільки вважається, що вони краще зберігають свою вартість у періоди економічної нестабільності в порівнянні з іншими активами.

Логічно, що в умовах фінансової кризи і нестабільності основних світових валют інвестиції в дорогоцінні метали стають особливо привабливими і для українських громадян. Фізичні особи купують дорогоцінні метали у зливках через вітчизняні банки.

Активно торгівлею банківськими металами займаються всього близько десятка банків. Тоді як багато хто, навіть великі, фінустанови взагалі не працюють у даному сегменті ринку. Серед них, наприклад, "ОТП Банк", Індекс-банк та інші. Деякі банки займаються банківськими металами, що називається, "потрохи".

"Обсяг операцій з дорогоцінними металами у "БМ Банку "невеликий", - зізналися в прес-службі фінустанови. Багато банків покинули ринок, так як зіткнулися з проблемами. Так, до кризи одним з лідерів "металевого" ринку був "Надра Банк", а також Трансбанк та банк "Дністер" (зараз обидва - в стадії ліквідації).

У той же час на ринок банківських металів виходять все нові гравці. Наприклад, невеликий банк "Юнекс" почав займатися золотом у вересні минулого року і з тих пір уже зумів продати більше 0,5 т жовтого металу. За словами експерта банку "Юнекс" Андрія Львова, попит продовжує зростати, банки навіть не встигають завозити злитки.

"Якщо в 2009 р. ми продали 200 кг, то в 2010 р. - у два рази більше. До 2012 р. плануємо вийти приблизно на 2 т на рік", - розповідає Андрій Львов. Зважаючи на відсутність офіційної статистики, складно визначити темпи зростання ринку. Деякі банки рапортують про збільшення обсягів реалізації дорогоцінних металів.

Так, Правекс-банк за перше півріччя поточного року продав 1,2 т банківських металів, що на 20% більше, ніж за аналогічний період 2009 р. При цьому 27% всього обсягу придбали фізичні особи. Левову частку купили юридичні особи, головним чином виробники ювелірних виробів. Зростання ринку відзначають також у банку "Фінанси та Кредит".

"Ми продали за перше півріччя близько 600 кг банківських металів і таким чином вийшли на докризовий рівень. За весь 2008 р. обсяг продажів склав 1,2 т", - говорить Ігор Львов, заступник голови правління банку "Фінанси та Кредит". У той же час банк "Хрещатик" за січень - червень 2010 р. продав більше 1 т золота і близько 7,6 т срібла.

У банку констатують падіння обсягів реалізації золота в порівнянні з аналогічним періодом 2009 р. на 38%. Скорочення продажів у порівнянні з докризовим першим півріччям 2008 р. значно менше - всього 11%. У той же час в першому півріччі поточного року в банку виріс портфель "металевих" депозитів.

За перше півріччя вони збільшилися на 10 кг - до 142,7 кг. Нагадаємо, що в розпал кризи вітчизняний ринок банківських металів піддався істотною стагнації. Обсяги завезення золотих злитків скоротилися в кілька разів.

Зараз банки пропонують населенню і ювелірам злитки номіналом від 1 г до 5 кг. Чим більше маса зливка, тим дешевше обходиться купівля металу у перерахунку на 1 г. Так, якщо 1 г злитку вартує 367 грн., То 1 г золота в зливку масою 100 г - 318 грн., Тобто на 13% дешевше. Взагалі, зараз вартість продажу банками 1 г злитків коливається від 365 грн. до 402 грн.

Відзначимо, що придбати або здати злитки банківських металів можна далеко не у всіх банківських відділеннях тієї або іншої фінустанови. Основний недолік інвестування в банківські метали, в усякому разі, в українських реаліях, - це невисока ліквідність таких інвестицій, яка обумовлена великою різницею між ціною купівлі та продажу (спредом) металів банками.

Так, наприклад, один з банків - лідерів на цьому ринку Правекс-банк готовий викупити 1-грамовий злиток всього за 276 грн., Тобто на 25% дешевше за ціну продажу (залежно від банку спред коливається від 12,3% до 27%). Тобто якщо інвестор купив такий злиток золота за вказаною ціною, йому необхідно дочекатися, поки ринкова ціна на метал зросте на 25%.

Тільки в такому разі при здачі (продажу) металу банку інвестор вийде "в нуль", тобто не понесе збитку. Наприклад, за останні півроку мінімум цін на "жовтий" метал склав $ 1085 за 1 унцію, а максимум - $ 1260 і був досягнутий через три місяці.

Таким чином, зростання склало всього 15%. Робимо висновок: вкладення в банківські метали доцільні тільки в довгостроковій перспективі - на термін не менше одного року.

Придбати злиток можна з фізичною поставкою металу. Це має сенс у тому випадку, якщо покупець збирається зберігати його вдома або ж в банківському сейфі. Якщо ж є намір розмістити метал на депозит або металевий рахунок, то купівля здійснюється без фізичної поставки.

До речі, в такому випадку операція може обійтися дешевше. Наприклад, в Укргазбанку 1-грамовий зливок з фізичною поставкою коштує 402 грн., Якщо ж метал купується для зарахування на рахунок - всього 312 грн. Вітчизняні банки, що працюють на ринку банківських металів, пропонують термінові "металеві" депозити на строк від 1 місяця до 2 років.

При цьому мінімальна сума такого внеску відрізняється від банку до банку. Наприклад, банк "Хрещатик" приймає внески не менше 20 г, тоді як Брокбізнесбанк - не менше 500 г. Процентні ставки залежать як від терміну, так і від величини внеску і становлять від 1% до 6% річних.

У будь-якому випадку, розміщуючи банківський метал на депозит, вкладнику слід пам‘ятати, що на таке вкладення не поширюється державна гарантія, яка діє для звичайних (грошових) внесків.

"У нашому банку дана послуга (строковий депозит) поки не активна, але для наших клієнтів існує альтернатива - поточні рахунки в банківських металах. Клієнт купує (продає) метал за ціною світової біржі і зараховує (списує) на рахунок метал.

Таким чином, клієнт безкоштовно зберігає свій метал у банку на поточному рахунку і внаслідок зростання курсу металу примножує свої заощадження ", - зазначає Семен Бабаєв, директор департаменту по роботі з банківськими металами та управління готівкою Правекс-банку.

Таким чином, основне призначення поточних "металевих" рахунків - це спекулятивні угоди на ринку дорогоцінних металів. Важливо, що в такому разі інвестор (вкладник), як стверджується, працює за цінами світового ринку, що дозволяє обходити проблему високих спредів, які мають місце при покупці злитків з фізичним постачанням. Хоча є й інша точка зору.

Як би там не було, за відкриття "металевих" рахунків банки стягують пристойну плату. Як правило, одноразові комісійні складають 50-100 грн. Крім того, покупка і зарахування металу на рахунок обійдеться в 0,5% від суми операції. Приблизно стільки ж буде коштувати перерахування (переказ) банківського металу на поточний "металевий" рахунок, відкритий в іншому банку.

"Металевий" рахунок можна в будь-який час перевести в готівку, отримавши злитки на руки. переведеня в готівку 20-грамового злитка обійдеться приблизно в $ 20. Відзначимо, що залучені в золоті або інших банківських металах ресурси банки найчастіше направляють на кредитування виробників ювелірних виробів.

Якась частина залученого золота використовується банками для здійснення спекулятивних операцій на міжнародних ринках.

Учасники ринку впевнені, що найближчим часом золото продовжить дорожчати. Вся справа в тому, що пропозиція цього металу на ринку не збільшується, а навпаки, поступово скорочується. Так, тільки в 2009 р. закрилося три великих копальні, що призвело до істотного скорочення виробництва.

У той же час чутки про те, що країни, які особливо гостро переживали кризу, почнуть продавати золоті запаси для наповнення бюджету, виявилися вельми перебільшеними. Наприклад, Греція, економіка якої серйозно постраждала від кризи, володіє 111 т золота, але вже продає свої острови, а не золотий запас.

МВФ отримав ексклюзивне право на продаж 400 т золота, оскільки Фонду потрібні ресурси для стимулювання економік. Цей обсяг реалізується вже близько двох років, і ця пропозиція практично не впливає на ціну. За даними Erste Group, в минулому році центробанки країн світу поповнили свої золоті резерви на 400 т, хоча до цього протягом більше 20 років продавали метал.

Золото активно купують не тільки центробанки Індії та Китаю, а й регулятори країн СНД. При цьому центральні банки європейських країн майже не продавали золото і в першому півріччі поточного року. У той же час такі країни, як Росія і Філіппіни, відзначилися рекордним придбанням "жовтого" металу.

Зокрема, Банк Росії збільшив золотий запас майже на 27 т. За даними порталу World Gold Council, станом на кінець червня 2010 р. в резервах центральних банків країн світу знаходилося більше 27 тис.т золота. Ще близько 3 тис.т становлять золоті запаси МВФ. Всього на золото припадає 10% міжнародних резервів центральних банків. Лідером по золотих резервів є США - більше 8 тис. т.

Україна займає в цьому рейтингу 51-е місце з золотим запасом в 27 т, що складає 3,9% міжнародних резервів НБУ. Таким чином, майже всі найбільші гравці глобального ринку, такі як Європейський центробанк, ФРС США, центральні банки країн Азії, зацікавлені в зростанні ціни на золото.

"За останні два роки золото подорожчало на 50%. Вже зараз попит на цей метал перевищує пропозицію в 3 рази. Тому у вересні - середині жовтня ми побачимо ціну $ 1300 за 1 унцію, а до кінця року очікуємо $ 1450, а може, навіть $ 1500" , - упевнений Андрій Львов. На його думку, в кінці III або на початку IV кварталу 2011 р. ціна на золото може збільшитися до $ 2000 за 1 унцію.

Очікується і зростання попиту на метал з боку населення і ювелірів. "До кінця року завжди спостерігається позитивна динаміка щодо дорогоцінних металів. Тому ми традиційно чекаємо підвищення попиту на банківські метали серед населення, а особливо серед ювелірів.

Що, у свою чергу, призведе до збільшення реалізації банківських металів ", - вважає Семен Бабаєв.

Ірина Павленко, начальник управління по роботі з дорогоцінними металами банку "Хрещатик"

- Зменшення обсягів реалізації банківських металів в першому півріччі поточного року пов‘язане з неблагополучною економічною ситуацією в ювелірній галузі. Проте вже в липні спостерігалося поліпшення ситуації.

Тобто попит з боку клієнтів поступово зростає, тому сподіваємося, що в другому півріччі обсяги зростуть. Також слід зазначити, що, за даними світових аналітиків, ціна золота на міжнародних ринках дорогоцінних металів буде зростати.

За прогнозами, до кінця року вона може досягти $ 1350 за 1 тройську унцію, тобто збільшитися на 12%. На міжнародних ринках попит на дорогоцінні метали досить високий. Напружена ситуація в економіці країн ЄС, нестабільність в економіці США, коливання курсів валют і нестабільне настрій фондових ринків, а також природні катаклізми - всі ці фактори впливають на формування попиту на дорогоцінні метали і в зв‘язку з цим формують підвищення їх ціни.

Золото залишається сьогодні самим ліквідним активом. Наприклад, уряд Китаю практично щодня агітує своє населення вкладати гроші в золото. Скуповують золото також інші країни, формуючи золотовалютні резерви.

Олег Матлінг, заступник голови правління Соцкомбанку

- Завищені спреди по операціях купівлі-продажу злитків дорогоцінних металів - це показник незрілості ринку. Вся справа в тому, що серед банків відсутня конкурентна боротьба за продавців злитків - інвесторів, які раніше вклали кошти в золото.

Банки продають метал за ринковою ціною, яка забезпечується досить високою конкуренцією серед банків-продавців. Разом з тим основні покупці - це промислові споживачі, які використовують метал як сировину. Інвесторів же, які через деякий час прийдуть до банку з проханням придбати у них метал назад, серед покупців значно менше.

Тому і викуповуються злитки банками за справедливою (ринковою) ціною неохоче, так як велика спокуса занизити ціну відкупу: інвесторів небагато, обсяги реалізації ними дорогоцінних металів особливої погоди на ринку не роблять, тому за них ніхто і не бореться. Виходить замкнуте коло: банки не купують у інвесторів метал за справедливою ціною тому, що інвесторів мало і ними нехтують, а інвесторів мало, тому що їх інтересами нехтують, ось вони на цей ринок і не йдуть.

Ігор Львов, заступник голови правління банку "Фінанси та Кредит"

- Більшість банків, що активно працюють на ринку металів, пропонують клієнтам можливість відкриття поточного "металевого" рахунку. Такий рахунок зручно використовувати для здійснення різних операцій з банківськими металами. Наприклад, клієнт купує злиток золота і кладе його на такий рахунок.

Коли ціна на метал зросла, він переводить злиток у готівку і продає його банку. Потім знову чекає падіння ціни, щоб купити метал. Таким чином, клієнт завжди змушений перекладати метал з безготівкової форми в готівкову, і навпаки.

Робота безпосередньо на міжнародному ринку золота через "металевий" рахунок у режимі реального часу, наприклад, за допомогою інтернет-банкінгу - це справа майбутнього. Теоретично така можливість є вже зараз, але практично так не працює жоден банк.

Справа в тому, що сам клієнт (згідно із законодавством) не має права торгувати на міжнародному ринку. А через банк така схема роботи має сенс тільки з великими обсягами - не менше 10 кг (еквівалент більше ніж 3 млн грн.).

Таким чином, поки наявності "металевого" рахунку не рятує від високих спредів, адже операції все одно здійснюються за курсом банку.

Золото на міжнародних ринках продовжує стабільно і довгостроково дорожчати


Новини Статті Аналітика
Вартість медичних страховок для українських туристів подорожчала Вартість медичних страховок для українських туристів подорожчала Актуальні напрями інвестиційних проектів Актуальні напрями інвестиційних проектів Обзор фондового рынка 18.07.2011_PreMarket Обзор фондового рынка 18.07.2011_PreMarket
У Штатах почали розраховуватись золотом У Штатах почали розраховуватись золотом Інноваційний підхід до формування страхових продуктів Інноваційний підхід до формування страхових продуктів Обзор фондового рынка 15.07.2011_Market review Обзор фондового рынка 15.07.2011_Market review
Мідь, золото і вугілля стануть лідерами зростання цін серед сировини Мідь, золото і вугілля стануть лідерами зростання цін серед сировини Дорогоцінні метали дорожчають і будуть дорожчати Дорогоцінні метали дорожчають і будуть дорожчати Обзор фондового рынка 06.07.2011_PreMarket Обзор фондового рынка 06.07.2011_PreMarket
Ціни на золото досягли максимуму двох тижнів Ціни на золото досягли максимуму двох тижнів Куди небезпечно інвестувати Куди небезпечно інвестувати Обзор фондового рынка 05.07.2011_PreMarket Обзор фондового рынка 05.07.2011_PreMarket
Китайські підприємці в I кв. 2011 р. придбали майже 91 тонну золота Китайські підприємці в I кв. 2011 р. придбали майже 91 тонну золота Переваги інвестицій в золото Переваги інвестицій в золото Обзор фондового рынка 30.06.2011_PreMarket Обзор фондового рынка 30.06.2011_PreMarket

Завантаження коментарів...

Назад

Новини
Інвестування
Аналітика
 
Купити рекламу на порталі ІНВЕСТИЦІЇ.орг


 
Економічний календар
Інвестиційні проекти
Каталог підприємств
Оголошення

Фраза дня

Єдиний справжній критерій успіху - це порівняння того, що Ви робите з тим, що Ви могли б зробити.

Пол Мейер
Економічний календар
 
 
Підписатись на матеріали

Тут ви можете підписатись на отримання матеріалів на електронну пошту, введіть свою електронну пошту


  

ІНФОРМАЦІЙНИЙ РЕСУРС 'ІНВЕСТИЦІЇ' - ЦЕ НАЙСВІЖІША ТА НАЙАКТУАЛЬНІША ІНФОРМАЦІЯ З ІНВЕСТИЦІЙНИХ РИНКІВ
   
ІНФОРМАЦІЯ ІНВЕСТУВАННЯ ІНДИКАТОРИ  УКРАЇНА ІНДИКАТОРИ  СВІТ Послуги
    Створення сайту - Іннеті