Інвестиції.орг

Kyiv, Mar 31 02:38 | London, Mar 31 00:38 | New York, Mar 30 20:38
Shanghai, Mar 31 08:38 | Tokyo, Mar 31 09:38 | Sydney, Mar 31 11:38

Агро-бізнес України чекає на інвестиції



9 листопада 2010 в 18:22 - Уляна Роїк


Агро-бізнес України чекає на інвестиції

Людина завжди мала звичку у важкі часи заривати гроші в землю. Тепер з’явилася можливість отримати реальний прибуток від таких заощаджень.  



19 січня Верховна Рада подолала вето Президента Віктора Ющенка на закон про продовження мораторію на продаж земель сільськогосподарського призначення до 1 січня 2012 року. Питання, остаточне рішення якого відкладалося більше семи років, було відразу вирішене майже одноголосно - "за" проголосували більше двох третин народних обранців.

Ідея про зняття обмежень на продаж землі сільськогосподарського призначення буквально витала в повітрі ще до кризи. Молода українська буржуазія, успішно пройшовши через етапи розділу соціалістичної "народної" власності та первинного накопичення капіталу, ще на самому початку 2000-х була готова до розділу останнього багатства - землі. На заваді стояла лише перманентна боротьба за владу, в яку країна занурилася з головою.

Діючий бізнес не був упевнений у завтрашньому дні навіть "прихватизованих" раніше фабрик, заводів, газет і пароплавів, а тому й не поспішав з встановленням правил гри на ринку землі. Зате цього дуже потребувало сільськогосподарське виробництво: адже право власності на землю - вагоміший аргумент для залучення інвестицій (у тому числі - і іноземних), ніж її оренда. А без додаткової фінансової підтримки агросектор України був приречений сподіватися лише на мізерну державну допомогу - з очевидними результатами.

У результаті, через відсутність ринку землі аграрні регіони були позбавлені можливості залучення додаткових інвестицій, а продуктивний сектор економіки (харчова та інші галузі переробної промисловості) мали лише обмежені можливості для створення ефективної сировинної бази. Що ж стосується фермерських господарств, то вони практично втрачали будь-яку надію на залучення кредитів - лише деякі комерційні банки (і то до кризи) наважувалися надати позики під сільгосптехніку, устаткування і нерухомість або майбутній урожай.

Результати не забарилися: з початком кризи на ринку готового бізнесу помітно збільшилась кількість пропозицій щодо продажу підприємств сільськогосподарського бізнесу.

Якщо наприкінці 2008-початку 2009 років основну частину подібних бізнес-об‘єктів становили овощеві і тваринницькі комплекси, а також невеликі заводи з переробки сільгосппродукції, які зазвичай йшли на реалізацію разом з виробничими господарствами, то до осені і, особливо, до кінця 2009 року їхній асортимент значно розширився.

Восени основний приріст пропозицій на ринку відбувся за рахунок тваринницьких компаній - м‘ясокомбінатів та комплексів по вирощуванню худоби, молочних господарств, потужностей з виробництва риби і (дещо менше) домашньої птиці.

Зима ж 2009-2010 років вивела на ринок діючого бізнесу підприємства переважно аграрного сектора та багатопрофільні сільськогосподарські виробництва.

Сприятливим для цього стала стійка тенденція до зростання цін на паливо і практично повне заморожування кредитних програм для аграріїв (особливо - для середнього та малого бізнесу в цьому секторі), за винятком державних, які були адресовані переважно великим виробникам.

При цьому помітно збільшилася загальна кількість пропозицій щодо продажу сільгоспбізнесу на ринку - до 12% всіх пропозицій до початку нового, 2010 року (у порівнянні з 9,5% - у вересні і 8% - в період з січня по травень 2009 р.).

Основна частина агро-підприємств, які продавалися, до теперішнього часу зосереджена в центральних і південно-східних районах України. Що ж до їхньої вартості, то, з огляду на аналіз даних по бізнес-об‘єктах - стартові ціни коливаються в досить вузькому діапазоні.

Наприклад, повний викуп підприємства обійдеться новому власникові від $1 млн. 680 тис. (багатопрофільне сільськогосподарське виробництво в Київській області) до $1 млн. 850 тис. (прибуткове сільгосппідприємство в Черкаській області). Вартість часткових інвестицій (залучення співвласника) починаються з $200 тис. (агрофірма в Кіровоградській області), досягаючи $500 тис. (компанія з вирощування зернових і технічних культур в Житомирській області) і навіть $800 тис. (комплексне сільгосппідприємство в Кіровоградській області).

Очевидно, що тенденція збільшення загальної кількості пропозицій з продажу сільськогосподарського бізнесу збережеться і в короткостроковій перспективі, причому поряд з подальшим зростанням кількості варіантів по реалізації бізнес-об‘єктів свинарства і рибного господарства, які держава "обійшла боком", можна очікувати нових пропозицій і в агро-секторі.

Отже, сам по собі перспективний у світлі глобальних економічних реалій (зростання попиту на готові продукти харчування та сировину для їхнього виготовлення, гострий дефіцит родючих земель і т. п.) сучасний сільськогосподарський бізнес в Україні тільки за останні місяці одержав додаткові імпульси для свого розвитку .

Крім уже згаданого скасування мораторію на продаж землі сільгосппризначення, бізнес у країні отримав надію на перепочинок від політичних потрясінь, а інвестори - можливість деверсифікувати традиційний портфель своїх вкладень (підприємства ГМК, хімпром, машинобудування).

Навряд чи залишаться обабіч і вітчизняні підприємці (і відповідні "непрофільні" підрозділи основних фінансово-промислових угруповань), які спеціалізуються на виробництві готових продуктів харчування і напівфабрикатів. Вимальовуються такі умови, які дають їм можливість створити агропромислові комплекси замкнутого циклу (виробництво с/г продукції, її переробка та продаж кінцевому споживачеві), а також змогу позбутися залежності від імпорту сировини.

Подальший розвиток сільськогосподарського виробництва, в першу чергу - в його агросекторі, є особливо вигідним в умовах глобальної продовольчої кризи. Чи зможе скористатися цим шансом український бізнес і найбільш завбачливі наші інвестори?

 

Агро-бізнес України чекає на інвестиції


Новини Статті Аналітика
"Газпром" і Японія вкладуть 7 мільярдів в зріджений газ 10 повчальних випадків, що збагатили інвесторів 10 повчальних випадків, що збагатили інвесторів Щотижнева статистика публІчних ІСІ:  31.03-06.04.11 р. Щотижнева статистика публІчних ІСІ: 31.03-06.04.11 р.
Клюєв запрошує іспанські гроші в українське село Клюєв запрошує іспанські гроші в українське село Принцип інвестора венчурних проектів або бізнес-ангела Принцип інвестора венчурних проектів або бізнес-ангела Щомісячний огляд діяльності публічних ІСІ в Україні - березень 2011 року Щомісячний огляд діяльності публічних ІСІ в Україні - березень 2011 року
Клюєв закликає в Україну німецьких інвесторів Клюєв закликає в Україну німецьких інвесторів Актуальні напрями інвестиційних проектів Актуальні напрями інвестиційних проектів Аналітичний огляд ринку спільного інвестування у 4 кварталі 2010 року Аналітичний огляд ринку спільного інвестування у 4 кварталі 2010 року
ДТЕК планує інвестувати у вугледобувну і енергетичну галузі 20 млрд. доларів ДТЕК планує інвестувати у вугледобувну і енергетичну галузі 20 млрд. доларів Інвестиції у вино є одними з найпопулярніших Інвестиції у вино є одними з найпопулярніших УАІБ: Щотижнева статистика публічних ІСІ (відкриті, інтервальні, закриті фонди). 17.03-23.03.11 р. УАІБ: Щотижнева статистика публічних ІСІ (відкриті, інтервальні, закриті фонди). 17.03-23.03.11 р.
"Нафтогаз" інвестує 2,4 мільярда у збільшення видобутку газу «Агробізнес: проблеми, сучасний стан та перспективи розвитку» – Книга 2-га. «Агробізнес: проблеми, сучасний стан та перспективи розвитку» – Книга 2-га. УАІБ: Щотижнева статистика публічних ІСІ (відкриті, інтервальні, закриті фонди). 10.03-16.03.11 р. УАІБ: Щотижнева статистика публічних ІСІ (відкриті, інтервальні, закриті фонди). 10.03-16.03.11 р.

Завантаження коментарів...

Назад

Новини
Інвестування
Аналітика
 
Купити рекламу на порталі ІНВЕСТИЦІЇ.орг


 
Економічний календар
Інвестиційні проекти
Каталог підприємств
Оголошення

Фраза дня

Фінансисти підтримують державу так само, як мотузка підтримує повішеного.

Ш.Монтеск’є
Економічний календар
 
 
Підписатись на матеріали

Тут ви можете підписатись на отримання матеріалів на електронну пошту, введіть свою електронну пошту


  

ІНФОРМАЦІЙНИЙ РЕСУРС 'ІНВЕСТИЦІЇ' - ЦЕ НАЙСВІЖІША ТА НАЙАКТУАЛЬНІША ІНФОРМАЦІЯ З ІНВЕСТИЦІЙНИХ РИНКІВ
   
ІНФОРМАЦІЯ ІНВЕСТУВАННЯ ІНДИКАТОРИ  УКРАЇНА ІНДИКАТОРИ  СВІТ Послуги
    Створення сайту - Іннеті