ФІНАНСОВІ ІГРИ.
Питання: Яку пораду ви могли б дати середньостатистичній людині?
Відповідь: Не будьте середньостатистичною.
Якщо життя для нас – боротьба, то природньо, що завжди знаходиться хтось сильніший за нас, і ми приречені на поразки.
Якщо життя для нас – гра, то перемоги (нехай маленькі) ми можемо святкувати чи не щодня, бо сама наявність життя, то вже перемога над небуттям.
Однак, можливість і реальність – дещо різні речи; життеві, а відтак фінансові ігри мають свої непрості і встановлені не нами правила. Хто хоче вигравати, повинен цих правил принаймі не цуратись.
Конче важливо мати на увазі, що фінансові ігри ми ведемо з професіоналами, що звикли до кожної з них ретельно готуватись. Банк, страхова компанія, інвестиційний фонд, ба навіть ломбард, кредитна спілка, агентсво з нерухомості не просто дуже добре обізнані в правилах гри на своєму ринку, вони приймають безпосередню участь у формуванні і зміні цих правил. Тож годі сподіватись без відповідної освіти переграти цих потужних гравців на їхньому власному полі.
Конфлікт інтересів, що в даному разі, безумовно присутній, вирішується іншим чином. Про це, - спочатку старенький анекдот, а потім приклад.
Два приятелі, гуляючи в лісі, раптово зустрічають ведмедя.
– Як ти вважаєш, - звертається один до іншого, - хто спритніший, ведмідь, чи ми?
– Стосовно ведмедя, не знаю, - відповідає той, - але мені важливо бути спритнішим за тебе.
Гумор гумором, але це правило, за яким нині живе весь світ. До речі, воно зовсім не означає порушення принципу дружби і товариської взаємодопомоги. У футболі, наприклад, теж існують правила чесної гри «Fair play», але це не заважає командам засмучувати одна одну забитими голами. Тож, елементарно подбати про власні інтереси, не означає в даному разі, порушення інтересів чужих; це просто гра.
Тепер - обіцяний приклад.
Наразі багатьом з нас відомо про існування у банках поточних депозитних рахунків з вільним рухом коштів. Обмежень на довкладання і зняття частини вкладу ні в часі, ні в сумах немає, а депозитний відсоток, хоча і менший, ніж в строковому вкладі, все ж досить значний. Після фінансової кризи подібні рахунки вельми поширені саме тому, що в кризу, мораторій Нацбанку на дострокову видачу вкладів, на них не розповсюджувався. А тоді, до кризи, поточні рахунки популярними не були і існували лише в окремих банках.
Особисто я поточний рахунок в одному з банків мав, і у кризу він стався мені в нагоді. Дійсно, під час мораторію я отримав перевагу над іншими банківськими вкладниками, але – не завдяки нечесній по відношенню до них грі, а лише дякуючи знанням деяких банківських правил. До речі, про особливості і переваги поточних рахунків я розповідав на численних в той час фінансових семінарах. Та мої слухачи не завжди на це зважали, бо прагнули заробити більше, для чого більш охоче вибирали інвестиційні інструменти з вищою прибутковістю.
До чого така поведінка призвела, я розповім ішним часом, а зараз просто відзначу, що старі правила вже змінились. Коли (не дай Боже) станеться новий мораторій, я впевнений, що він буде стосуватись і поточних вкладів також. Буде нова гра з новими переможцями і новими (старими?) аутсайдерами.
Що ж треба робити для постійного виграшу? Відповід проста: залишатись у формі, бути у курсі, постійно вчитись і йти на крок попереду від інших.
Якщо у футболі для цього існують тренування, то у фінансах є відповідні ігри на кшталт практикуємих у «Центрі Фінансового Здоров’я» «Грошового потоку», «Фінансового генія», «Weconomy». Навчитись їм може і школяр, і пенсіонер, але для цього треба реально грати.